I dvacet let po sametové revoluci může do pořádání veřejných shromáždění mluvit mimo jiné také národní výbor. Alespoň to dodnes stojí v platném shromažďovacím zákoně.

„Úřad nemůže zakázat shromáždění občanů, pokud jeho svolavatel přijal návrh národního výboru na změnu místa nebo času shromáždění,“ píše se v desátém paragrafu shromažďovacího zákona. Od roku 1990 byl sice zákon už šestkrát novelizován, a to naposledy v letošním roce. Národní výbor v jeho desátém paragrafu ovšem přežil všechny změny.

„To mi muselo asi uniknout. Není to nic závažného, ale chyba to je,“ přiznává předsedkyně sněmovního petičního výboru Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), která dělala k zákonu zpravodajku ve sněmovně, když se letos v červnu naposledy novelizoval.

A to není vše...

Shromažďovací zákon nemusí být jediný, ve kterém vydržela terminologie z dob socialismu po celých dvacet let. „Určitě je možné, že je to doteď i v dalších novelizovaných zákonech,“ říká předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda. „Myslím, že podobného plevele tam bude ještě spousta. A jsou to někdy i celé zákony – já jsem například kdysi našla stále platný zákon o zákazu kočování Romů. Takže jsem samozřejmě navrhla jeho zrušení,“ vypráví Bebarová.

Ve starých zákonech, které zůstaly v platnosti v téměř nezměněném znění ještě z minulosti, nemusí být zastaralé výrazy nic divného. V takových nařízeních se běžně ponechává starý termín a nově se pouze vymezí, který orgán nahrazuje ten původní.

„V případě, kdy nastupují nové orgány veřejné moci a ruší se ty předcházející, se to nepřepisuje ve všech starších zákonech. To by se jich musely upravovat stovky. Proto se jednoduše stanoví, kterými orgány se ty staré nahrazují – třeba že místním národním výborem se nově míní obecní úřad,“ vysvětluje bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

V případě shromažďovacího zákona to ale tak úplně neplatí. Nijak příliš starý zákon to totiž není – vznikl až ve stejném roce, kdy se národní výbory přeměňovaly na obecní, městské a okresní úřady, tedy v roce 1990. A navíc prošel už několika novelizacemi. Desátý paragraf je tak nyní jediný, kterému národní výbor zůstal. Ve zbylých ustanoveních ho už vystřídal nový výraz „úřad“.

Bývá to i horší

Pozůstatek minulé doby uvízl tedy ve shromažďovacím zákoně nejspíš kvůli nepozornosti zákonodárců. „Může se to stát a je to úsměvné, nijak zvlášť mi to ale nevadí. Myslím si, že máme v zákonech často mnohem větší hlouposti, než jsou tyto výrazy,“ říká Benda.

Aplikaci samotného paragrafu zastaralý výraz nijak neohrožuje. „Pokud je vymezeno, který orgán je tím nastupujícím a výklad je jasný, což v tomto případě je, tak to nemůže při aplikaci zákona dělat problémy,“ ujišťuje Pospíšil.

Zapomenutá minulost v zákoně nevadí ani ústavnímu právníkovi Janu Kyselovi. „Národní výbory existovaly už od roku 1945, takže ve mně nevyvolávají jednoznačnou asociaci nějakého výdobytku socialismu. Proto s tím nemám žádný velký problém. Pokud by ale někde visela třeba Národní fronta, tak to už by mi asi vadilo,“ říká Kysela.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist