U Týniště u Přeštic na jižním Plzeňsku zemřel dnes po poledni na honu muž, jehož zasáhla do hrudníku střela z kulové zbraně, zřejmě jiného lovce.

"Rána pravděpodobně zasáhla srdce, myslivec na místě zemřel. Policie zajistila na místě u účastníků honu všechny kulové zbraně a podrobí je balistické expertíze," řekl policejní mluvčí Libor Pilař.

Podle mluvčí záchranné služby Lenky Ptáčkové nemohli už zdravotníci třiatřicetiletému muži pomoci. Neštěstí se stalo kolem 12:30. Na místo míří policejní vyšetřovatelé, další podrobnosti proto zatím nejsou k dispozici.

"Dechové zkoušky byly u všech 50 účastníků honu negativní," řekl Pilař. Nechtěl říci, zda vyšetřovatelé znají konkrétního střelce, z jehož zbraně mohla smrtelná střela vyjít. "To by byly spekulace, policie dál šetří veškeré okolnosti této události," uvedl bez dalších podrobností.

Není tak zatím jasné, z jak velké vzdálenosti šel výstřel, ani zda muže zabila například odražená střela. Rána z kulovnice může být smrtelná i na vzdálenost kolem dvou kilometrů. Hon na divoká prasata se konal v honitbě Lesů České republiky.

Smrt člověka při honu na zvěř není výjimečná

Letos to není první smrtelná nehoda, která se na jižním Plzeňsku při střelbě na zvěř stala. V září u Hoříkovic smrtelně zranil svého nezletilého syna otec při lovu holubů na slunečnicovém poli.

Před dvěma roky postřelili zřejmě nešťastnou náhodou na honu na černou zvěř šestnáctiletého hocha u Maškrova na jižním Plzeňsku. Mladíkovi lékaři na chirurgii ošetřili zranění pravé ruky a pustili ho do domácího ošetřování.

Na konci roku 2005 zastřelil u Dobřan na jižním Plzeňsku starší myslivec omylem svého kolegu, údajně v domnění, že střílí na divoké prase.

Výběr případů z posledních let, při nichž nešťastnou náhodou myslivec usmrtil svého kolegu:

5. prosince 1998 - U Sudoměřic na Hodonínsku zemřel myslivec, jehož zasáhl do hlavy náboj z kolegovy zbraně. Lovci se vraceli z pochůzky, jeden snímal z ramene pušku a zbraň vystřelila.

Prosinec 1998 - Lékaři se marně snažili zachránit život myslivce z Mičovic na Prachaticku, kterého při honu na divočáky zasáhla střela do hrudníku.

Září 1999
- Svého kolegu zastřelil omylem myslivec při lovu divokých prasat v kukuřičném poli u Libeřic na Chrudimsku.

Leden 2000 - Zranění podlehl myslivec ve Ždárnicku na Hodonínsku. Policie uvedla, že ho nešťastnou náhodou zasáhl náboj z kulovnice jiného lovce.

3. března 2002 - Osmadvacetiletý lovec z Luhačovic při lovu divokých prasat zastřelil předsedu mysliveckého spolku ve Slopném na Zlínsku. Asi deset myslivců vytvořilo rojnici a když se uvnitř objevil kanec, myslivec po něm vystřelil. Místo zvířete však zasáhl jednašedesátiletého kolegu.

17. července 2004 - Při návratu z lovu u obce Lípa na Zlínsku myslivec nešťastnou náhodou postřelil kolegu do břicha. Muž na následky zranění o den později v nemocnici zemřel.

28. prosince 2005 - U Dobřánek na jižním Plzeňsku nešťastnou náhodou myslivec zastřelil svého kolegu.

26. prosince 2007 - Osmapadesátiletý myslivec, kterému policie zjistila v krvi alkohol, postřelil v lese v okolí Nové Hradečné na Olomoucku svého kolegu. Ten svým zraněním podlehl.

16. listopadu 2009 - U Přeštic na jižním Plzeňsku zemřel na honu muž, jehož zasáhla do hrudníku střela z kulové zbraně, zřejmě jiného lovce.

Související