Pražané budou muset rozkopanou Prahou kličkovat o rok déle. Tunel Blanka, který měl od počátku listopadu 2011 ulevit dopravou přetížené metropoli, nabere zpoždění třináct měsíců. "Blanka bude zprovozněna 20. 12. 2012," oznámil ve čtvrtek členům dopravního výboru pražského magistrátu Josef Kalíšek z firmy IDS, která stavbu pro magistrát řídí.

Pražští zastupitelé na tuto zprávu překvapivě nereagovali. Kalíšek je totiž prakticky nepustil ke slovu. Výbor si jej pozval, aby se ho na hrozící zpoždění zeptal. Jenže on je v odpovědi předběhl. "Určitě se mě chcete zeptat, zda bude dodržen termín... Celá Blanka bude zprovozněna 20. 12. 2012," vychrlil na členy výboru – a nikdo z nich si neuvědomil, že původně měl být komplex tří tunelů hotov o více než rok dříve.

To, že je Kalíšek převezl, přiznává například místopředseda výboru Karel Březina (ČSSD). "Máte pravdu," připustil, když jej na to HN upozornily. "To datum mně zarazilo, ale neměl jsem podklady, abych si to hned ověřil," dodal.

Sám Kalíšek jednání poté rychle opustil a s HN se odmítl bavit. A k uvedenému zpoždění se odmítl vyjádřit i mluvčí Metrostavu František Polák. "Záleží, co si domluvili s městem, které je investorem. Asi k tomu měli nějaké podklady," říká pouze.

HN přitom již v létě na chystané zpoždění upozornily. Jenže jak představitelé magistrátu, tak firmy, které se na stavbě podílí, jakékoliv zpoždění popírali. "Pochopitelně platí smlouva s nabídkovou cenou a harmonogramem prací včetně dokončení díla," odpověděl v srpnu HN pražský primátor Pavel Bém v SMS. Ve čtvrtek na zaslanou otázku již neodpověděl. 

Metrostav tlačil na dodovatele technologií

Podle informací HN se ale v polovině července právě kvůli termínu zprovoznění tunelu rozhořel ostrý spor. Metrostav, který je hlavní dodavatel, totiž oznámil, že stavební část odevzdá nejméně o půl roku později než slíbil. A tlačil na firmu ČKD, která do tunelů dodává technologii za více než tři miliardy, aby dobu na jejich instalaci zkrátila a stavba tak mohla být zprovozněna v plánovaném termínu.

"Ostře se hádali, lidé z ČKD říkali, že to za avizovaný měsíc v žádném případě nestihnou," řekl HN pod příslibem anonymity jeden z účastníků schůzky.

Oficiální prohlášení všech zainteresovaných institucí však byla shodná: Vše se stihne včas a to přesto, že kvůli propadům ve Stromovce ražby čtyři měsíce stály. "Zpoždění bude eliminováno protiražbou, kterou jsme zahájili koncem července z Letné," řekl tehdy mluvčí Metrostavu František Polák.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist