Českým eurokomisařem se stane nynější ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, kterého do vlády nominovala ČSSD. Na jméně se tato strana dohodla s ODS. Füle řekl, že se o tom dozvěděl až dnes na zasedání vlády. Hlasování o sobě se zdržel.

"Na nabídku stran jsem odpověděl kladně, neboť jsem dostatečně pronikl 'do tajů EU' a dokážu sdílet její cíle," řekl Füle. Svou nominaci pokládá za výraz shody velkých stran a připomněl i z toho plynoucí velkou podporu vládních kolegů. Füle by měl funkci zastávat po celé pětileté období.

ODS si polepší o jednoho ministra 

"Kandidáta, který by získal pouze těsnou většinu, jsme odmítli. Dnešní volba je dobré a koncepční řešení," řekl šéf občanských demokratů Mirek Topolánek. Dohoda o Fülem a jeho nominace podle Topolánka neznamená pro žádnou z velkých politických stran vítězství. Jde ale podle ODS o pozitivní zprávu o tom, že se politici dokážou dohodnout.

ODS se také dohodla se sociálními demokraty, že nominuje svého kandidáta na post, který nyní ve vládě Füle zastává. ČSSD pak navrhne předsedu legislativní rady vlády, kabinet se tak rozšíří o dalšího člena. Podle Topolánka jméno nového ministra strana ještě nemá.

Občanští demokraté do Fischerovy vlády nominovala šest ministrů a premiéra, ČSSD osm a Strana zelených dva. Nyní bude za ODS sedm ministrů, ČSSD zůstane na osmi křeslech a zelení na dvou.

Šéf ODS: Füleho minulost mi vadí, ale... 

Topolánek také upozornil, že Česko nebude poslední zemí, která do Bruselu svého kandidáta pošle. Füleho komunistická minulost šéfovi ODS vadí, nicméně byl prý osobou, na které se s ČSSD dokázali shodnout.

Dohodu na eurokomisaři uvítal i prezident Václav Klaus. "Já nemám žádný názor na pana Füleho, já mám názor na to, že je dobře, že došlo k jisté dohodě na naší politické scéně. Scénář, že nedošlo k silovému hlasování, kde by druhá strana byla navěky rozhořčená a považovala by to za podraz a zradu. Takže z mého hlediska je toto dominantní. A která osoba to je, je pro mě v této chvíli druhořadé," řekl Klaus.

Premiér úřednické vlády Jan Fischer jméno předloží ve středu sněmovnímu výboru pro evropské záležitosti. Pak se vláda sejde znovu, aby formálně potvrdila odeslání nominace předsedovi Evropské komise José Barrosovi do Bruselu.

Jaký rezort bude Füle řídit? 

O portfoliu, které by Füle mohl v obnovené komisi zastávat, nechtěl Fischer hovořit. Upozornil, že právě v tyto dny vrcholí "konkurenční boj" mezi členskými zeměmi unie o co nejvýhodnější oblast pro členy komise z jednotlivých států.

"Nerad bych vysílal silné signály, samozřejmě uděláme vše pro to, aby bonita portfolia byla rozumná, dobrá" podotkl premiér.

Füle, který Brusel dobře zná a je tam také známý, bude podle něj jednat i sám, mimo jiné také se svým budoucím šéfem Barrosem. "Obsazujeme seriózně tuto pozici na celé období toho předpokládaného mandátu," zdůraznil Fischer.

Kdo je Štefan Füle 

Datum a místo narození: 24. května 1962, Sokolov.

Vzdělání: Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1980 až 1981) a poté Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě (1981 až 1986). V roce 1988 absolvoval stipendijní program OSN k problematice odzbrojení.

Současná funkce: Ministr pro evropské záležitosti (od května 2009; navržen ČSSD).

Předchozí zaměstnání a funkce: Do jmenování členem vlády byl velvyslancem a vedoucím stálé mise ČR při NATO (od července 2005). V minulosti byl českým velvyslancem v Litvě (1998 až 2001) a Velké Británii (2003 až 2005).

Zaměstnancem ministerstva zahraničí se stal v roce 1987, začínal v odboru mezinárodních organizací. V letech 1990 až 1995 byl prvním tajemníkem stálé mise při OSN v New Yorku, byl také členem delegace v Radě bezpečnosti (1994 až 1995).

Po návratu do ČR působil jako ředitel odboru mezinárodních organizací a podílel se na jednáních o vstupu do NATO. Před odchodem do Litvy byl dva roky ředitelem Odboru bezpečnostní politiky MZV, od června 2001 do prosince 2002 byl prvním náměstkem ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Členství a funkce v politických stranách: V letech 1982 až 1989 byl členem komunistické strany.

Rodina: Je ženatý, má dcery Elišku a Veroniku a syna Michaela.

Ostatní:

Během působení v Litvě tam kromě ČR zastupoval i Severoatlantickou alianci. Byl historicky prvním českým představitelem, jenž v zemi svého působení začal vedle ČR zastupovat i NATO.

Je držitelem řádu velkovévody litevského Gediminase 3. třídy, záslužného kříže ministra obrany ČR I. stupně a vyznamenání Zlaté lípy ministryně obrany ČR.



Měl to být právě předseda Mirek Topolánek, který se jménem nynějšího ministra Füleho v pondělí večer přišel. V minulosti přitom ODS mluvila o tom, že toto ministerské místo, které vzniklo v souvislosti s českým předsednictvím EU, by mohlo být zrušeno. 

Jméno, které nebude výhrou ODS 

Občanští demokraté dosud podporovali někdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, Topolánek ale podle dnešní Mladé fronty Dnes prohlásil, že je ochoten se dohodnout na jménu, které "nebude výhrou ODS".

Druhým jménem, o kterém se dnes na vládě jednalo, byl stávající eurokomisař Vladimír Špidla, pro nějž dnes chtěli hlasovat dva ministři nominovaní Stranou zelených.  Zelení se rozhodli poté, co jim ostatní strany odmítli jejich kandidáta, ekonoma Jana Švejnara.

Špidla rozhodnutí kabinetu jednoznačně akceptuje. Füle, jako kariérní diplomat má podle něj "všechny předpoklady tuto náročnou práci zvládnout". Špidla zdůraznil, že angažmá v komisi bylo pro něj v posledních pěti letech "velkou ctí". Je prý připraven se s Fülem jako svým nástupcem kdykoliv o podělit o své zkušenosti.

Politici mají týden, aby se shodli na eurokomisaři. Jinak rozhodne vláda - čtěte ZDE

Premiér se dnes také vrátil k tomu, že na post eurokomisaře původně ODS a ČSSD chtěly nominovat právě jeho. Byl prý připraven o tom uvažovat za podmínky dalších jednání o dalším osudu celé vlády a toho, že vše veřejně oznámí politici. "Po zralé úvaze jsem pak preferoval stabilitu vlády, která se těší silné důvěře a splnění těch závazků, které jsem si se svým týmem předsevzal," dodal Fischer. K rozhodnutí prý přispěl i fakt, že obsah nabídky unikl do médií.

"Fischera nikdo neškolí. Fischer už je v 60 letech dost vzdělaný. Tyto termíny nemám rád a tak si je vyprošuji," reagoval pak premiér emotivně na otázku, jak vnímá jednání stran, které odmítly jím prosazovaného kompromisního kandidáta, jímž byl šéf České národní banky Zdeněk Tůma. Po úniku do médií se prý Tůmovo jméno stalo už v neděli večer neprůchodným.