Premiér Jan Fischer projevil o funkci eurokomisaře podle předsedy ODS Mirka Topolánka zájem a v pátek potvrdil, že je připraven nominaci přijmout. Topolánek proto nechápe jeho obrat, který vyplývá ze sobotního premiérova prohlášení. Topolánek ale Fischerovu kandidaturu dál podporuje, vyplývá z jeho prohlášení. Najít vhodného Fischerova nástupce do vlády je možné, sdělil v sobotu ČTK Topolánek.

"On sám (Fischer) o roli eurokomisaře projevil zájem, několikrát o tom sám jednal a včera (v pátek) také potvrdil, že je připraven nominaci přijmout. Nerozumím proto zcela obratu v názoru, který naznačují jeho poslední mediální vyjádření," uvedl Topolánek.

Fischer v sobotu v prohlášení kandidaturu nepřímo odmítl, ač napsal, že je jediným, na kterém se ODS a ČSSD zatím shodly. "Vzal jsem však na sebe spolu se svou vládou odpovědnost dovést zemi k řádným parlamentním volbám a od této odpovědnosti nemohu ze dne na den odejít," uvedl.

Topolánek je ale připraven nadále jednat a hledat vhodného Fischerova nástupce. Najít nového šéfa české vlády je podle něho možné. "Jsem přesvědčen, že by mohl vzejít z jednání v nejbližších dnech," dodal Topolánek.

Vyjádření Mirka Topolánka k nominaci premiéra Jana Fischera na post eurokomisaře (text pokračuje pod boxem):

K nominaci Jana Fischera na post eurokomisaře za Českou republiku jsme dospěli po složitých jednáních v uplynulém týdnu jako zatím k jediné možné alternativě, kterou nebude ani jedna z velkých stran vetovat.

Jsem přesvědčen, že Jan Fischer v roli premiéra prokázal, že je schopen reprezentovat Českou republiku na evropské úrovni obratně, výrazně a pozitivně. Splňuje bezpochyby i další odborné a jazykové předpoklady nutné pro kvalitní zvládnutí této funkce.

Vzhledem k tomu, že by mohl být akceptovatelným kandidátem pro oba hlavní politické subjekty, z jejichž dohody vznikla současná úřednická vláda, předpokládám, že by i při jejím pondělním hlasování měl tento kandidát jasnou podporu.

Díky tomu, že je Jan Fischer spojen s úspěšným dokončením ratifikace Lisabonské smlouvy, je jistě i nejpřijatelnějším kandidátem jak pro Evropskou komisi, tak pro Evropský parlament.

On sám o roli eurokomisaře projevil zájem, několikrát o tom sám jednal a včera také potvrdil, že je připraven nominaci přijmout. Nerozumím proto zcela obratu v názoru, který naznačují jeho poslední mediální vyjádření.

Jsem připraven nadále jednat a hledat vhodného nástupce na místo Jana Fischera v české vládě. Mým cílem je předejít další mezinárodní ostudě a dalšímu zpochybnění pozice České republiky v Evropské unii. To reálně hrozí, pokud se v rozumném čase na kandidátovi nedomluvíme a neoznámíme jeho jméno. Najít vhodného nástupce na funkci premiéra možné je a jsem přesvědčen, že by mohl vzejít z jednání v nejbližších dnech.

Mirek Topolánek, předseda ODS

Zdroj: mediální sekce ODS

K Fischerově nominaci podle něho dospěly ODS a ČSSD po složitých jednáních. "Vzhledem k tomu, že by mohl být akceptovatelným kandidátem pro oba hlavní politické subjekty, z jejichž dohody vznikla současná úřednická vláda, předpokládám, že by i při jejím pondělním hlasování měl tento kandidát jasnou podporu," dodal Topolánek.

Scénář s Fischerem počítá s tím, že by s ním musel souhlasit prezident Václav Klaus. S případným odchodem Fischera z funkce premiéra by totiž padla celá úřednická vláda. Klaus se v neděli vrátí z návštěvy Spojených států.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist