Ministerstvo dopravy (MD) eviduje ke konci října letošního roku přes 23.000 řidičů, kteří nasbírali dvanáct trestných bodů. Z toho je více než 1000 žen. Každý desátý řidič pak má aspoň nějaký trestný bod na svém kontě. Celkem je v ČR registrováno 6,5 milionu řidičů. Vyplývá to ze statistiky, kterou MD zveřejnilo na svých webových stránkách.

Nejmladší řidič, který dosáhl 12 bodů, je šestnáctiletý mladík, nejstarší je pak pětasedmdesátiletý řidič. Nejvíce dvanáctibodových řidičů eviduje MD mezi těmi, co své řidičské oprávnění získali v roce 2006 a také v letech 2003 až 2005.

Čeští řidiči podle MD nejčastěji překračují předepsanou rychlost v obci, nerespektují příkazové a zákazové značky a nejsou při jízdě připoutáni bezpečnostními pásy.


Bodový systém začal platit v ČR 1. července 2006. Senát začátkem října odložil schvalování senátorské novely o zvýšení maximálního počtu trestných bodů pro řidiče ze dvanácti na osmnáct bodů. S novelou nesouhlasí ministr dopravy Gustáv Slamečka ani šéf dopravní policie Leoš Tržil. Navýšení trestných bodů podle nich žádné zlepšení na silnicích nepřinese.