Poslanec a předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) je mezi prvními adepty, kteří by mohli přijít o titul získaný na právech v Plzni.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša se dohodl s děkanem právnické fakulty Jiřím Pospíšilem, že v případě Bendy bude podán návrh na odebrání titulu JUDr. Jak se před několika dny ukázalo, Bendova rigorózní práce byla moc krátká a nesplnila formální požadavky.

"Odebrání titulu se nemusí podařit, ale dáme návrh. On si pak může požádat o novou rigorózní zkoušku a předložit novou práci," uvedl Průša.

"Byl jsem to já, kdo k tomu vyzval v pondělí, aby to udělali, já ten krok naprosto respektuji," řekl Benda. Pokud by mu škola titul odebrala, pokusil by se jej získat znovu; buď se současnou prací, ale řádně doplněnou, nebo by napsal jinou. "Pokusil bych se dokázat, že titul jsem nezískal neoprávněně," dodal.

Benda se stal poslancem České národní rady už v roce 1990. S dvouletou přestávkou v letech 2002 až 2004 od té doby pracuje jako poslanec. Od roku 1992 působí v ústavně-právním výboru sněmovny, od 2006 je jeho předsedou. 

Benda po upozornění České televize uznal, že jeho rigorózní práce nesplnila formální požadavky. Po obsahové stránce ale má prý potřebnou kvalitu. Vedení fakulty požádal, aby znovu otevřelo jeho rigorózní řízení a umožnilo mu práci po doplnění znovu obhájit.

Titul JUDr. získal Benda na plzeňské fakultě letos, magisterský loni. Ještě předtím, v roce 2007 se ohledně jeho vysokoškolského vzdělání dokonce strhla ve sněmovně slovní přestřelka. Poslanec ČSSD David Rath o Bendovi tenkrát prohlásil, že je nedostudovaný student práv. "To je fuj, že nedostudoval vysokou školu a předsedá ústavněprávnímu (výboru)," řekl Rath na mikrofon. V reakci na to mu vzkázal tehdejší poslanec KDU-ČSL Ladislav Šustr od řečnického pultu: "Pane doktore, jste omezenec."

Podklady pro odebírání titulů připraví mimoplzeňská advokátní kancelář  

Odebrání titulu hrozí podle informací z vedení školy i bývalému proděkanovi Ivanu Tomažičovi, jenž čelí podezření z opsání dizertace, a exšéfovi plzeňských strážníků Luďkovi Hosmanovi, jenž opsal bakalářskou práci, a mohl by tak přijít o titul bakalář. "V první fázi jde o kauzy, kde je elementární přiznání autorů kvalifikačních prací," potvrdil zdroj z univerzity.

Podle Pospíšila rozhoduje o podání návrhu na odebrání titulu rektor jako hlava školy, odvolacím orgánem je ministerstvo školství. Do konce týdne univerzita vybere mimoplzeňskou advokátní kancelář, která pro ni bude zpracovávat veškeré podklady pro odebírání titulů.

Podle stanoviska ministerstva školství je možné titul odebrat. Názory se ale různí. Například za prakticky nemožné to považuje Hosmanův advokát Radek Ondruš. Stejně to vidí i exproděkan právnické fakulty Milan Kindl, který je jednou z ústředních postav aféry na plzeňských právech a byl mimo jiné oponentem Bendovy práce.

Na svých stránkách Kindl uvedl: "Protože co právník, to názor, ptal jsem se asi deseti právníků, kterých si pro jejich znalosti velmi vážím. Všichni sdílejí názor, že to prostě nejde.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist