Po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost může být jedním z cílů prezidenta Václava Klause " opětovné získání ztracené suverenity státu" i skrze odchod České republiky z Evropské unie. V rozhovoru pro televizi Prima to řekl zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek.

"Pan prezident je rozhodně jedním z hráčů v naší realitě a myslím si, že jedním z jeho možných cílů je i tento krajní cíl. Tak jsem si přeložil jeho včerejší (úterní) vyjádření," uvedl Klausův spolupracovník Hájek. Na otázku moderátorky však popřel, že by se mu s takovým úmyslem prezident svěřil.

To, že Česká republika přestane být podle jeho názoru suverénním státem, uvedl prezident v úterní reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, který projednával stížnost skupiny senátorů na tento dokument.

"Tato změna – pro dnešek i pro budoucnost – legitimizuje snahy té části naší veřejnosti, které není věc naší národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat," komentoval verdikt soudu Klaus předtím, než oznámil, že Lisabonskou smlouvu podepsal.

Hájek dnes řekl, že Klausovi doporučil, aby smlouvu podepsal. "Mezi prezidentovými poradci v tomto směru zavládla shoda," podotkl.

Jako povzbuzení euroskeptiků chápe prezidentovo úterní prohlášení i lídr Strany svobodných občanů Petr Mach. "Legitimní teď bude žádat o vystoupení z EU. Já to budu prosazovat," řekl HN.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist