Členové dolní komory odmítli bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jako člena sněmovního rozpočtového výboru. Exministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) se zase nedostal do školského výboru.

Kalousek uvedl, že protože nebyly předčasné volby, přihlásil se o práci a těžko ho napadl jiný výbor než rozpočtový. "Přijmu s pokorou, že bývalý předseda rady ministrů financí EU nemá v rozpočtovém výboru co dělat," řekl Kalousek.

V nadsázce podotkl, že sněmovna může rozhodnout, že by lepší práci odvedl třeba v petičním výboru, o jehož problematice neví nic. "Možná to ale sněmovna může pokládat za tu správnou kvalifikaci," dodal Kalousek.

Proti Liškově nominaci se nepřímo vyslovil Vladimír Koníček (KSČM). Uvedl, že klub zelených má čtyři členy a pět míst ve výborech. Je to nad rámec poměrného zastoupení, jak stanoví volební řád, podotkl komunistický poslanec.

Do rozpočtového výboru zamířili nově Jan Grůza (KDU-ČSL) a Ladislav Šincl (ČSSD). Složení školského výboru zůstalo beze změn. Noví lidé jsou i v dalších výborech.

Například do výboru pro evropské záležitosti zamířil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, do bezpečnostního výboru Antonín Seďa (ČSSD), do sociálního výboru místopředseda ODS a exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a do výboru pro životní prostředí exministr Martin Bursík (SZ).