Další směřování EU, která zahrnuje více než půl miliardy obyvatel, stvrdil v úterý prezident Václav Klaus. Po jeho podpisu může Lisabonská smlouva vstoupit v platnost. "Sděluji, že jsem Lisabonskou smlouvu dnes v 15 hodin podepsal," řekl Klaus při tiskové konferenci na Pražském hradě hodinu poté.
Ke svému podpisu pod dokument dodal: "Česká republika přestane být suverénním státem."
Klaus se také pustil do tvrdé kritiky Ústavního soudu (ÚS). "Nález Ústavního soudu není neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou Lisabonské smlouvy ze strany jejích stoupenců. Je to vidět i na zcela neadekvátním konfrontačním způsobu zpracování i prezentace tohoto nálezu," prohlásil.
Oberfalzer: Neměli jsme žádnou šanci. Soudci se rozhodli už dávno - čtěte ZDE
Klaus si pochvaluje, jak v Bruselu uspěl, jde ale o to, zda neobešel sněmovnu - čtěte ZDE
Až Klaus podepíše Lisabon, bude mimořádný summit, zaznělo v bruselských kuloárech - čtěte ZDE
ÚS v úterý rozhodl, že Lisabonská smlouva, která reformuje instituce EU, je v souladu s českou ústavou. "Tímto nálezem jsou vyvráceny pochybnosti o souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem a odstraněny formální překážky její ratifikace," konstatoval soud v nálezu, který podpořilo všech 15 soudců.
Ukončení řízení ÚS bylo poslední podmínkou pro prezidentův podpis. Klaus kvůli výhradám k Lisabonu prosadil pro Česko výjimku z Listiny základních práv EU. Obával se totiž prolomení Benešových dekretů.
Text pokračuje pod boxem
Prohlášení prezidenta republiky k rozhodnutí Ústavního soudu |
|
Václav Klaus, Pražský hrad, 3. listopadu 2009 |
Fischer Lisabon kontrasignoval
Premiér Jan Fischer po úterním podpisu Václava Klause pod Lisabonskou smlouvu dokument kontrasignoval. Novinářům řekl, že je připraven splnit i další náležitosti tak, aby smlouva mohla začít platit už v prosinci.
"V prvé řadě jsem velice rád, že se tak stalo, a já jsem pevně věřil, že se tak stane," prohlásil Fischer v první reakci na oznámení o prezidentově podpisu. Dopředu o tomto kroku nebyl informován, rychlý postup však očekával na základě dosavadní komunikace s Pražským hradem. Vláda má nyní podle Fischera za sebou "odpracovanou jednu velmi vážnou prioritu".
Po podpisu Klause a formální kontrasignaci musí Praha dokument předat do Říma, kde se evropské smlouvy uchovávají. Smlouva nabude platnosti od počátku dalšího měsíce.
"Tato hra nemá vítěze"
K prezidentovu podpisu zazněly v úterý z Poslanecké sněmovny převážně kladné ohlasy. Jen předseda ODS Mirek Topolánek v první reakci poznamenal, že "tato hra nemá vítěze". Podle něj totiž z celého procesu ratifikace smlouvy "zůstala pachuť z jednání Ústavního soudu, pana prezidenta, EU, (předsedy ČSSD Jiřího) Paroubka i mých kolegů".
Stručně na Klausův krok reagoval předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Ukázalo se, že náš uvážlivý postup ve vztahu k Václavu Klausovi byl správný. Je dobře, že pan prezident neváhal s podpisem ihned po rozhodnutí Ústavního soudu." Předseda ČSSD dále poznamenal, že Ústavní soud "mohl jednat rychleji a celou tu záležitost (s Lisabonskou smlouvou) uzavřít už před rokem." ČSSD podle Paroubka věnovala procesu ratifikace velký politický kapitál a je ráda, že smlouva nakonec byla v ČR schválena.
Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa prezident svým podpisem ukázal těm, kteří neustále naráželi na jeho obstrukční taktiku, že tak nečinil. "Prostě si vyhradil čas, který prezidentu republiky náleží při tak významném aktu," uvedl Filip.
"Jsem rád, že je ratifikováno, je to dobře. Ale už jsme zbrzdili celou Evropu," poznamenal předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Prezidentovu kroku prý právě proto "tleskat" nemůže. Šéf Strany zelených Ondřej Liška ocenil Klausovu korektnost, že "podepsal skutečně neprodleně po vynesení nálezu Ústavního soudu". "Možná se to jeví malicherné, ale je to obrovský pokrok pro celou Evropu," řekl Liška. EU by měla být díky Lisabonské smlouvě akčnější, průhlednější a také by měla mít přehlednější strukturu, dodal.
ANIMACE: Co vše se mění přijetím Lisabonu
ANIMACE: Lisabonská smlouva ve 12 bodech
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist