Lesníci na území Krkonošského národního parku (KRNAP) našli v minulých dnech stopy, které potvrzují, že se v Krkonoších objevil rys ostrovid. Tato kočkovitá šelma se v krkonošských lesích vyskytovala ještě v 18. století. Radek Drahný ze správy parku ve čtvrtek potvrdil, že od začátku 19. století byl rys v Krkonoších považován za vyhynulého.

"V minulosti jsme sice zaznamenali určité stopy, které naznačovaly, že Krkonošemi rys migroval. Letos jsme však získali jistotu, že se v Krkonoších vyskytuje," prohlásil ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Střetu se šelmou se turisté bát rozhodně nemusejí. "Rys není šelmou, která by útočila na člověka. Setkání s rysem je spíše štěstí," řekl Hřebačka České televizi.

Správci parku zatím nevědí, zda jde o migrujícího jedince, nebo zda si rys v Krkonoších hledá své teritorium. Jasným důkazem výskytu rysa v Krkonoších je pro tuto šelmu typickým způsobem ulovená zdravá srna.

S výskytem rysa mají zkušenosti také správci parku na polské straně Krkonoš, kteří našli otisky jeho tlap. Jednoho rysa v minulosti v Jizerských horách srazilo auto.

Silně ohrožený druh 

Rys ostrovid je silně ohrožený druh kočkovité šelmy, která žije v oblastech smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčenými lidskou činností. V Česku se vyskytuje například na Šumavě.

I původní šumavská populace byla podle webu Národního parku Šumava zřejmě již na konci 18. století málo početná a úplně zanikla během 19. století. V 80. letech minulého století vysadili čeští ochránci přírody do volné přírody na Šumavě 17 rysů, jejichž potomkům se tam vcelku daří.