Obří projekt nejdelšího železničního tunelu ve střední Evropě, který má spojit Prahu s Berounem, má namále. Trať se má přitom stát součástí vysokorychlostního železničního koridoru z Prahy do Norimberka.

Stavba, jež má přijít nejméně na 33 miliard korun, má totiž v současné podobě jen malou šanci získat peníze z evropských fondů. Je příliš drahá. Žádost do Bruselu s konkrétním projektem přitom musí odejít počátkem příštího roku. K modernizaci trati se navíc Česko zavázalo v mezinárodních smlouvách.

„Jsme mimo rentabilitu“

„Současnými parametry se dostáváme mimo uvažovanou rentabilitu, abychom mohli mít šanci v Bruselu tuto stavbu prosadit,“ připustil ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jan Komárek. Podle něj se nyní znovu otevírají práce na přípravné dokumentaci s cílem „zreálnět finanční vstupy“.

„Současný projekt je finančně nad náklady předpokládané Studie proveditelnosti. Očekáváme, že si investor SŽDC nyní objedná studii, kde bude hledat jiné varianty, než předpokládalo původní zadání,“ připouští projektant Miroslav Krsek, jehož tým ze společnosti SUDOP Praha trasu navrhl.

Dvacet let příprav

Nová trať se chystá od počátku devadesátých let. Nynější trasa kolem Berounky přes Černošice a Karlštejn totiž již nevyhovuje jak kapacitou, tak svým profilem, který neumožňuje vyšší rychlost.

Projektanti navrhli na přelomu tisíciletí devět variant, v drtivé většině pod zemí. Z nich se nakonec vybrala verze tunelu dlouhého 25 kilometrů, který by začal v Praze pod Barrandovem a končil těsně před Berounem.

Projekt podle SŽDC ohrožuje poradenská kancelář Evropské investiční banky (JASPERS), která poskytuje ke Studii proveditelnosti svá doporučení. „Neustále se ptají, proč jsme navrhli tuhle variantu a ne třeba růžovou či zelenou,“ říká mluvčí správy Pavel Halla.

Podle něj však už dřívější diskuse ukázaly, že současný návrh je jediná možná - i vzhledem k tomu, že se musí obcházet například chráněná krasová oblast Český kras či že okolí Prahy je natolik zastavěno, že je jakákoliv povrchová trasa skoro nemožná.

ctete-v-patek-530.gif