Místo vězeňské cely obývací pokoj, místo spoluvězňů rodinní příslušníci, místo pevného režimu omezení vycházek. Tak by měl ve stručnosti vypadat institut domácího vězení. Podle nového trestního řádu by měl začít v praxi fungovat od začátku příštího roku.

Odklad zavedení tohoto trestu požadovali sociální demokraté, podle nich není domácí vězení připraveno. Na čtvrtečním zasedání sněmovního bezpečnostního výboru ujistil náměstek ministryně spravedlnosti Marek Ženíšek, že resort s pozdějším spuštěním nepočítá.

Jedním z hlavních důvodů zavádění domácího vězení je nadměrný počet vězňů v českých věznicích. Podle odhadů by tato novinka mohla celám ulehčit o 300 až 1500 lidí.

Ministerstvo také navrhuje, aby za domácí vězení lidé platili poplatek 50 korun denně. "Oproti trestu odnětí svobody je pro stát domácí vězení výrazně úspornější a pro odsouzeného a jeho rodinu výhodnější, a to nejen z ekonomického hlediska," píše se v důvodové zprávě připravované vyhlášky.

Náramky budou do konce roku 2010

Vězni nebudou hlídání elektronickými náramky, ale kontrolory. Stát na to najme 90 lidí a koupí 47 vozů. Náklady budou 50 milionů korun. O možném odkladu hovořil vzhledem k nákladům i premiér Jan Fischer.

V trestním zákoníku se podle Ženíška uvádí, že kontrolu vězňů má mít na starosti probační a mediační služba, nebo mají být hlídáni náramky. "Musíme naplnit zákon," uvedl Ženíšek. Zaměstnanci služby budou podle něho provádět po celý příští rok namátkové kontroly. Náramky by měly být zaváděny koncem roku 2010.

K odkladu trestu by se ministerstvo klonilo, pokud by nebylo možné čerpat na systém dotaci z evropských fondů, pokračoval Ženíšek. Půjde asi o 115 milionů korun. Kolik bude zavedení náramků stát, není podle náměstka nyní známo. Je celá řada variant a technologie se rychle vyvíjejí, podotkl. Padesátimilionový výdaj podle Ženíška má smysl, i kdyby nenastoupilo do věznic 300 až 400 lidí.

Trest například pro zloděje

Trest domácího vězení má být podle ministerstva přímou alternativou k vězení, má ulehčit věznicím a nahradit dosavadní roli obecně prospěšných prací. Měl by se týkat méně závažných zločinů, například drobných krádeží. Odsouzený se musí zdržovat doma po celý den o víkendech a dnech pracovního volna, v pracovní dny pak mezi 20:00 až 05:00 hodinou. Jen soud může tuto dobu upravit například podle návštěvnosti pravidelných bohoslužeb nebo náboženských shromáždění.

V současné době si ve věznicích odpykává trest asi 22 tisíc lidí, je jich o 3500 více než začátkem loňska. Věznice jsou naplněny asi na 117 procent, někde i na 130 procent. Počet zaměstnaneckých míst se ve vězeňské službě má příští rok snížit o 105, ač žádala o navýšení o 337 lidí.

Rozpočet služby bude nižší než letos. Investice do věznic budou podle údajů z výboru utlumeny, peníze stačí na základní údržbu. Podle náměstka ředitele vězeňské služby je situace velmi vážná. Výbor chce, aby sněmovna v doprovodném usnesení ke zákonu o státním rozpočtu vyzvala vládu, aby se zabývala "kritickým stavem financování vězeňství".