Češi si dnes připomínají 91. výročí vzniku samostatného Československa. Oslavy jako každoročně vyvrcholí večer na Pražském hradě, kde prezident Václav Klaus udělí státní vyznamenání.

Kromě tradičních akcí bude letos státní svátek provázet i horké politické téma. Oslavy samostatnosti totiž přicházejí v okamžiku, kdy se blíží rozuzlení zápletky s českou ratifikací lisabonské smlouvy.

Klaus letos vyznamená asi dvě desítky osobností. Medaili za zásluhy by měl dostat i zpěvák Karel Gott, který letos oslavil sedmdesátiny. Žhavým kandidátem na nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva je například válečný hrdina Imrich Gablech.

Klaus, premiér Jan Fischer a další politici zahájili oslavy státního svátku položením věnců u Národního památníku na Vítkově.


Zatímco pietní akt na Vítkově se nesl v poklidném duchu, jinak tomu bylo v Pantheonu Národního muzea. V něm s emotivním projevem vystoupila předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Zkritizovala české celostátní i regionální politiky, společnost kvůli malému vlastenectví a sudetské Němce ze snah o získání většího vlivu v pohraničí. Naopak bránila Václava Klause za jeho postoj ohledně Benešovým dekretům.

 

"Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze"

"Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my," řekla Dvořáková a podotkla, že se to týká hlavně regionálních politiků. Podle ní si dělají, co se jim zlíbí, aniž by brali ohled na zájmy lidí a státu. "Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," prohlásila předsedkyně svazu.

Sudetští Němci podle Dvořákové ovlivňují život v regionech. Poukázala na to, že z památníku na Ploštině byla odstraněna socha partyzána a nápisy. Takové aktivity jsou podle Dvořákové záměrem, které by mohly vést k revizi výsledků druhé světové války. "Je nutné poděkovat Václavu Klausovi za ochranu Benešových dekretů," uvedla Dvořáková.

Klaus žádá pro Česko výjimku z evropské listiny základních práv. Většina politiků to považuje za zbytečné. O věci se bude jednat na evropském summitu, který začíná ve čtvrtek. Sudetští Němci požádali kancléřku Angelu Merkelovou, aby českou výjimku odmítla.

Dvořáková zkritizovala i české politiky v Bruselu, kteří podle ní nedostatečně bojují za české zájmy. Evropský parlament podle ní přijímá nesmyslná rozhodnutí, která ovlivňuje život v Česku.

Následná vystoupení politiků byla odlišná. Hovořili zejména o demokracii a o svobodě. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) varoval v projevu před extremismem. "Po všech těch Gottwaldech a Husácích vyrostli noví demagogové, kteří by se rádi dostali k moci," řekl šéf horní komory. Nesmí podle něho nastat doba, aby se lidé opět museli bát vyslovit svůj názor.

Extremismus zmínil také premiér Jan Fischer, podle kterého odpovědí na něj nemůže být cenzura. "Je třeba ukázat, že vedle slova národ stojí humanita," zdůraznil. Ideály masarykovského Československa, tedy demokracii, svobodu a nezávislost stojí za to bránit, podotkl Fischer.

O vlastenectví hovořil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Podle něho musí být každodenní součástí života. Nemělo by ale prý být vyjádřením hesla "co je doma, to se počítá" a "domácího dvorečku".


Klaus jmenoval pět nových generálů. Nejvyšší vojenskou hodnost armádního generála získal náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Do vyšší generálských funkcí Klaus povýšil policejního prezidenta Oldřicha Martinů a šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a do první generálské hodnosti pak náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Miloše Svobodu a šéfa policie v Plzeňském kraji Miloslava Mašteru.

 

Prezident poté na Pražském hradě slavnostně odhalil opravenou sochu lva od Vincence Makovského. Socha, která se v osmdesátých letech rozbila na desítky kusů, je nově umístěna u severního vstupu Hradu, před takzvanou Pacassiho bránou.

Na státní svátek se chystá také několik demonstrací. Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se sešla asi stovka členů radikální Dělnické strany. Shromáždění pod názvem "Den národní jednoty" provázejí bezpečnostní opatření, na akci dohlíží desítky policistů včetně členů antikonfliktního týmu.

Další demonstrace připravují nacionalisté i odpůrci lisabonské smlouvy.

Ve tři hodiny odpoledne se mimořádně sejde vláda, aby projednala, s čím pojede na nadcházející summit EU. Evropští lídři tam mají řešit Klausův požadavek k lisabonské smlouvě.