Přestože už letos chybějí Praze kvůli krizi zhruba 4 miliardy korun, plánuje stamilionové výdaje na rozmáchlé turistické projekty. Takových nápadů má podle členů finančního výboru Praha na stole za 40 miliard korun.

Uvést je v život všechny by ale znamenalo vyčerpání skoro všech peněz na chod Prahy, kterých bude v příštím roce 47 miliard. Mariánské náměstí - současnost

A na co mají finance jít? Vedle plánů na lanovku směřující ze Smíchova do přírodní lokality Dívčí hrady například i na rekonstrukci Mariánského náměstí v centru, které má mimo jiné ozdobit „turistická louže“.

Nápady prosazují jednotliví radní i městské části. Vrcholí totiž bitva o rozpočet. Zastupitelé ho budou schvalovat 26 listopadu.

Obří soutěž na přestavbu Mariánského náměstí uzavřel magistrát před pár dny. Zahrnuje opravu Nové radnice, rekonstrukci protilehlého Clam-Gallasova paláce a samotné plochy Mariánského náměstí.

Projekt má spolknout více než 700 milionů korun. Pokud by zastupitelé souhlasili, rozběhl by se již příští rok. Za odměny účastníků architektonické soutěže zaplatil magistrát už nyní 600 tisíc korun.

Turistická louže

Součástí „nového“ Mariánského náměstí má být i zmiňovaná louže, která se vytvoří v jeho rohu vždy po bouřce a za pár minut zase zmizí. V místě se prý tvořila v minulých staletích poté, co náměstí zalila voda z rozvodněné Vltavy.

„Představujeme si, že by se to mohlo stát takovým turistickým lákadlem,“ říká pražský radní pro kulturu Milan Richter (ODS), který se snaží projekt prosazovat.

Cena za „louži“ nicméně známa není, je součástí velkých úprav plochy náměstí, v jejichž rámci má pod povrchem vzniknout až 140 parkovacích míst.