Krajské státní zastupitelství v Brně zastavilo trestní stíhání devětadvacetileté ženy, která v květnu v Blatnici pod svatým Antonínkem na Hodonínsku údajně zavraždila svoji dvouletou dceru a šestiletého syna.

Podle posudků znalců byly v době činu "rozpoznávací a ovládací schopnosti" pachatelky zcela potlačené. Ženě přitom hrozil výjimečný trest, tedy až doživotí.

"Nebyla schopna rozpoznat nebezpečnost svého jednání," zdůraznil Olma. K činu ale bližší okolnosti neuvedl. Dosud se tedy neví, co se bezprostředně před smrtí dětí odehrálo.

Rozhodnutí zastupitelství o ukončení stíhání ženy pro nepříčetnost je již pravomocné.

Matka se od smrti svých dětí z události nevzpamatovala. Je v péči psychiatrů a je velmi pravděpodobné, že v ní ještě delší čas zůstane. Krajské státní zastupitelství totiž podá soudu návrh na to, aby nařídil její ochrannou ústavní psychiatrickou léčbu.

Motiv vraždy zůstal nejasný

Žena své dvě děti ubodala 13. května v domě, kde rodina žila. Tragédii podle všeho předcházel vleklý spor mezi příbuznými a matka se pod tíhou situace zhroutila. Tak vztáhla ruku na své děti a potom i na sebe.

S osmi bodnými ranami ji převezli do nemocnice v Kyjově, kde bojovala o život. Nakonec přežila.

Z nemocnice pak policie převezla ženu do vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. Následně byla obviněna z dvojnásobné vraždy. I když ji usvědčovaly z vraždy četné důkazy, motiv činu byl ještě počátkem srpna podle kriminalistů neznámý.

Událost otřásla obyvateli Blatnice pod svatým Antonínkem. Většina obyvatel obce si dosud klade otázku, proč se vlastně tragédie stala.