Národní referenční laboratoř (NRL) v pátek na tiskové konferenci potvrdila, že žena, která ve čtvrtek zemřela v nemocnici v Karlových Varech, byla nakažena takzvanou prasečí chřipkou. "Jedná se o nový subtyp H1N1 u pacientky, která chřipce včera podlehla," potvrdila šéfka NRL Martina Havlíčková s tím, že žena ale trpěla dalšími vážnými potížemi.
Podle radní Karlovarského kraje pro zdravotnictví a lékařky Bereniky Podzemské se ale nedá říct, že ženu zabila prasečí chřipka. "Žena by velmi pravděpodobně zemřela i bez viru chřipky. Její problémy byly velmi závažné," cituje lékařku server Aktuálně.cz
První oběť prasečí chřipky v Česku měla fatální potíže se srdcem - čtěte ZDE
Návrh: S prasečí chřipkou k lékaři nechodit. Doktor dá neschopenku později - čtěte ZDE
Očkovat se proti prasečí chřipce nenechám, tvrdí šéf lékařské komory - čtěte ZDE
Jedenatřicetiletá žena zemřela na celkové selhání organismu, k němuž se přidaly komplikace způsobené prasečí chřipkou, řekla ČTK mluvčí karlovarské nemocnice Zdenka Marková.
Stav dalšího pacienta je vážný
Stav třicetiletého muže hospitalizovaného také v Karlových Varech kvůli podezření na prasečí chřipku je stabilizovaný, avšak nadále velmi vážný. Kvůli plicním problémům je nyní umístěn na izolovaném pracovišti anesteziologicko-resuscitačního oddělení.
Lékaři zatím přesně nevědí, proč má u nemocného chřipka tak závažný průběh. Jeho ošetřující lékař Robert Janda v pátek novinářům řekl, že patrně neměl žádné vážnější chronické onemocnění, které by v kombinaci s prasečí chřipkou jeho stav tak zhoršilo. "Patrně nebyl ve stejném stavu, jako jiní naprosto zdraví muži v jeho věku. Ovšem podle našich informací nebyl ani astmatik ani neměl například nemocné srdce. Prognózu lze těžko stanovit. Při těchto problémech je úmrtnost zhruba 40 až 50 procent," uvedl Janda.
Na oddělení ARO, kde je pacient ošetřován, a kde byla i zemřelá žena, jsou přijata mimořádná opatření. Platí zákaz návštěv, personál používá ochranné pomůcky a postupuje podle všech nařízení hygieniků. Janda konstatoval, že se všichni zdravotníci chovají naprosto profesionálně. "Všichni jsou poučení, jak se mají chovat a co dělat, pokud by pocítili příznaky chřipky. Nemocniční lékárna má pro tuto potřebu už dostatečnou zásobu antivirotika tamiflu. To dostává i nemocný muž," dodal Janda.
Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí dosud v zemích EU prasečí chřipce podlehlo 269 lidí, v celém světě je to pak 5113 osob, uvedl v pátek hlavní hygienik ČR Michael Vít.
Národní laboratoř od začátku výskytu prasečí chřipky v Česku vyšetřila přes 1500 vzorků, u 314 lidí byla nákaza potvrzena, informovala Havlíčková.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist