Extemistická scéna utržila ve středu další ránu. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedli razii na několika místech po celé zemi. Výsledek několikaměsíční práce detektivů? Celkem 24 zadržených osob podezřelých z trestné činnosti spočívající v podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Zásahy údajně souvisejí s řadou koncertů, na nichž byly údajně šířeny myšlenky neonacismu a rasismu. Ve středu před půlnocí byly dvě ze zadržených žen bez obvinění propuštěny.

Mezi zatčenými lidmi jsou také představitelé Dělnické strany, například předseda její pražské organizace Patrik Vondrák nebo místopředseda Dělnické mládeže a zástupce šéfredaktora Dělnických listů Matyáš Sombati.

Podle předsedy DS Tomáše Vandase byla hlavním motivem policejní akce "zoufalá snaha vlády České republiky za každou cenu najít nějaké důkazy o protiprávním jednání členů či sympatizantů DS". Podobně se do médií vyjadřoval také Kolja Kubíček, právní zástupce některých zadržených. Vandas zásah spojuje s druhým pokusem ministerstva vnitra uspět u soudu s návrhem na rozpuštění Dělnické strany.

Policisté: Nechováme se jako gestapo

Šéf ÚOOZ jakékoli politické pozadí případu vyloučil. "Zdůrazňuji, že včerejší realizace nemá žádnou spojitost s jakýmkoli řízením u Nejvyššího správního soudu ČR a naprosto odmítám spekulace o politickém zadání," uvedl Robert Šlachta.

Upozornil, že domovní prohlídky proběhly se souhlasem dozorujících státních zástupců v rámci tří samostatných trestních řízení. V současné době jsou podle Šlachty prováděny další úkony spojené s těmito trestními řízeními. Podrobnosti zveřejní na páteční tiskové konferenci.

Ředitel útvaru se také ostře ohradil proti přirovnávání "legitimní a zákonné činnosti policie demokratického státu k praktikám gestapa".

Stovka radikálů protestovala 

Proti policejní raziím protestovala ve středu večer stovka příznivců krajní pravice nejprve před úřadem vlády a později i u sídla policie v Bartolomějské ulici, kam byli někteří zadržení převezeni. Obě protestní akce se obešly bez incidentů.

Příkaz k raziím, souvisejícím s kauzou koncertů, dalo obvodní státní zastupitelství Brno - venkov, stejně jako v obdobném případě zatýkání letos v červnu. Po něm si obvinění vyslechlo celkem 10 extremistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist