Peníze, které hlavní město vybere na poplatcích za psy, nestačí na odklízení psích výkalů z ulic. V polovině letošního roku metropole evidovala asi 85.000 psů, dalších zhruba 25.000 psů podle odhadů mají lidé načerno.

Majitel psa zaplatí za své zvíře 1500 korun za rok, respektive 600 korun, pokud bydlí v rodinném domě. Loni se na poplatcích za psy vybralo přes 55 milionů korun.  Čtvrtina částky jde do rozpočtu hlavního města, na provoz psích útulků v Troji a Horních Měcholupech a zbytek dostávají podle místa pobytu poplatníka jednotlivé městské části, které z něj hradí úklid ulic.

Po Praze jezdí stovky čistících strojů 

Úklid ročně vyjde na desítky milionů korun. Například osmá městská část každý rok zaplatí přes pět milionů korun, Praha 5 téměř tři miliony. "Všechny tyto částky převyšují sumu, kterou město získá na poplatcích za čtyřnohé miláčky," uvedl ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš.

Náměstek primátora Rudolf Blažek nicméně tvrdí, že situace na ulicích není sice ideální, ale zlepšuje se, protože majitelé psů se chovají zodpovědněji a uklízejí po nich.

V pražských parcích a ulicích je k dispozici přes tisíc speciálních košů na psí výkaly. Na úklid ulic také magistrát nasazuje stovky čistících strojů. "Náklady, které se dají snížit, jsou spojené s tím, že by nemuselo po Praze jezdit tolik lapačů exkrementů, ..., kdyby majitelé psů byli více ukáznění," řekl Blažek.

Od roku 2005 musejí majitelé svého psa trvale označit tetováním nebo mikročipem. Ten má v Praze přes 71.000 psů. Strážníci letos řešili 3000 přestupků, jichž se dopustili majitelé psů, buď neuklidili psí výkaly nebo pes pobíhal na veřejnosti bez vodítka.

Počet psů v metropoli podle Blažka stoupá od roku 2005. Nejvíce evidovaných je v Praze 4, a to přes 8200. Na druhém místě je Praha 6 s více než 6600 registrovanými psy. Nejvíc je v Praze "voříšků", oblíbení jsou i jezevčíci, retrívři a němečtí ovčáci.