Sdružení Přátelé Miloše Zemana v sobotu založilo Stranu práv občanů. Rozhodlo se tak poté, co se pro tento krok vyslovily více než dvě třetiny ze 400 účastníků pražského sjezdu.

Zeman připustil, že by se mohl stát předsedou nové strany. Bude podle něho záležet na vůli jejích členů. Kandidaturu za novou stranu do sněmovny ale vyloučil.

Podle Zemana by úspěchem pro stranu bylo proniknutí do dolní komory parlamentu v jarních volbách. Sám se hodlá na kampani strany podílet.

Přípravný výbor strany vytvoří pět bývalých ministrů Zemanovy vlády - průmyslu Miroslav Grégr, zemědělství Jan Fencl, školství Eduard Zeman, kultury Milan Kužvart a dopravy Jaromír Schling. Eduard Zeman ale zdůraznil, že sdružení se ve stranu nemění a bude dál pokračovat ve své činnosti.

Politologové soudí, že nový politický subjekt by mohl zamíchat politickým spektrem tak, že odebere hlasy ČSSD, která by se mohla ocitnout na druhé koleji za ODS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist