Tři pětiny lidí si myslí, že odkládáním podpisu Lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus poškozuje Českou republiku, stejný názor zastávají příznivci ODS i ČSSD. Vyplývá to z bleskového průzkumu STEM pro Českou televizi.

Stejný podíl dotázaných si zároveň myslí, že by měl Václav Klaus Lisabonskou smlouvu neprodleně podepsat, pokud Ústavní soud potvrdí její soulad s českým ústavním pořádkem.

Postoj prezidenta Václava Klause k Lisabonské reformní smlouvě EU kritizoval také jeho předchůdce Václav Havel, který označil jeho odmítání podpisu označil za velmi neodpovědné a nebezpečné.

Sympatizanti ODS i ČSSD mají na odkládání podpisu Lisabonské smlouvy a jeho vliv na postavení ČR v EU prakticky stejný názor. To, že Českou republiku tento postup Václava Klause poškozuje, si myslí dvě třetiny příznivců obou stran. Opačný názor převažuje pouze mezi sympatizanty KSČM.

Polovina Čechů se domnívá, že smlouva je pro budoucí fungování EU nutná, opačný názor má 35 procent lidí, zejména starších 60 let.

Z hlediska politických sympatií považují lisabonskou smlouvu za nutnou pro další fungování EU především stoupenci dvou nejsilnějších politických stran. Ze sympatizantů ODS na tuto otázku kladně odpovědělo 65 procent dotázaných, z ČSSD 58 procent.

Průzkumu, který se uskutečnil 13. a 14. října, se zúčastnilo 680 respondentů.