Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhne vládě v souvislosti s návrhem nové Státní energetická koncepce České republiky zrušení územních limitů těžby uhlí. To ale ještě nemusí znamenat automatické zahájení nové těžby, řekl v úterý na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Koncepce také počítá se zvýšením podílu jaderné energie na tuzemském energetickém mixu z 15 procent v roce 2005 až na 25 procent v roce 2050, a to díky dostavbě dalších bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Počítá se i s další těžbou uranu.

Posílena má být také role zemního plynu a obnovitelných zdrojů, naopak podíl energetických zdrojů na tuhá paliva má klesnout ze 42 procent na 20 procent v roce 2050.

Limity chrání obce na Mostecku 

V současné době podle ministra ještě nelze říci, jestli budou případným zrušením těžebních limitů dotčeny nějaké obce. Návrh nové energetické koncepce stačil vzbudit ale právě v této souvislosti kontroverze ještě před jeho úterním zveřejněním.

Limity těžby uhlí na Mostecku chrání od 90. let minulého století před zbouráním obce Horní Jiřetín a Černice. Zastupitelé obou obcí odmítají přes opakované žádosti jednat s těžební firmou Czech Coal, která má o ložiska zájem a chce do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity investovat až 22 miliard korun. Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině odmítli rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před čtyřmi lety.

Přehled základních údajů okolo územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách
(text pokračuje pod boxem):

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády premiéra Petra Pitharta v roce 1991. Limity tehdy zaručily městům a obcím, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Podle vyjádření společnosti Czech Coal se v lokalitě za limity nacházejí zásoby až 750 milionů tun uhlí.

Zrušení těžebních limitů by postihlo především město Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž povrchového dolu ČSA na Mostecku (celkem přes 2000 obyvatel). Před čtyřmi lety drtivá většina ze 1430 oprávněných voličů Horního Jiřetína a Černic v referendu rozšíření těžby a likvidaci obcí odmítla.

Kromě dotyčných obcí nesouhlasí se zrušením limitů také například ekologické organizace, Svazek obcí v regionu Krušných hor a proti byla v minulé vládě i Strana zelených. Rozšíření těžby za limity naopak podpořili starostové Jirkova, Vysoké Pece a Strupčic na Chomutovsku.

Czech Coal je připraven investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za limity až 22 miliard Kč. Pokud by obyvatelé souhlasili s vybudováním nové obce na náklady těžební firmy, přemístili by se do asi 17 kilometrů vzdálené lokality Vysoká Pec - Drmaly na Chomutovsku. Lidé by si také mohli zvolit individuální výstavbu jinde nebo finanční odškodnění (až trojnásobek odhadní ceny nemovitostí).

V březnu 2004 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) schválila Státní energetickou koncepci ČR, která počítá s hnědým uhlím jako strategickou surovinou. Podle dokumentu je třeba "racionální přehodnocení vládních usnesení o územních limitech těžby hnědého uhlí".

Loni v červenci byla zveřejněna zpráva nezávislé odborné komise pod vedením předsedy Akademie věd ČR Václava Pačese, která vládě mimo jiné doporučila otevřít diskusi o těžebních limitech.

Loni v září vláda Mirka Topolánka (ODS) schválila korekci těžebních limitů, o kterou usilovaly Severočeské doly (SD). Firma požádala o výměnu prostoru v jižní části Dolů Bílina u obce Braňany na Mostecku za prostor pro těžbu uhlí na severu. Podle tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka (Strana zelených) nešlo o prolomení limitů, nýbrž o jejich korekci a opětovné uzavření.

Právě kvůli případnému prolomení těžebních limitů se v pondělí pokusili narušit zasedání vlády aktivisté ekologické organizace Greenpeace. Na střechu budovy úřadu vlády se dostali s transparentem obracejícím se na premiéra Jana Fischera s textem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji". Proti dvojici demonstrantů zasáhli specialisté z policejního útvaru rychlého nasazení.

Návrh nové koncepce bere uhlí jako zásadní zdroj pro výrobu elektřiny i tepla.

Podle ministerstva neexistuje alternativa. "Z odhadu vývoje spotřeby jasně vyplývá, že do budoucna nelze zajistit výrobu elektřiny a tepla bez uhlí za limity," řekl už dříve náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist