Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhne vládě v souvislosti s návrhem nové Státní energetická koncepce České republiky zrušení územních limitů těžby uhlí. To ale ještě nemusí znamenat automatické zahájení nové těžby, řekl v úterý na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Koncepce také počítá se zvýšením podílu jaderné energie na tuzemském energetickém mixu z 15 procent v roce 2005 až na 25 procent v roce 2050, a to díky dostavbě dalších bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Počítá se i s další těžbou uranu.

Posílena má být také role zemního plynu a obnovitelných zdrojů, naopak podíl energetických zdrojů na tuhá paliva má klesnout ze 42 procent na 20 procent v roce 2050.

Limity chrání obce na Mostecku 

V současné době podle ministra ještě nelze říci, jestli budou případným zrušením těžebních limitů dotčeny nějaké obce. Návrh nové energetické koncepce stačil vzbudit ale právě v této souvislosti kontroverze ještě před jeho úterním zveřejněním.

Limity těžby uhlí na Mostecku chrání od 90. let minulého století před zbouráním obce Horní Jiřetín a Černice. Zastupitelé obou obcí odmítají přes opakované žádosti jednat s těžební firmou Czech Coal, která má o ložiska zájem a chce do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity investovat až 22 miliard korun. Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině odmítli rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před čtyřmi lety.

Přehled základních údajů okolo územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách
(text pokračuje pod boxem):

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády premiéra Petra Pitharta v roce 1991. Limity tehdy zaručily městům a obcím, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Podle vyjádření společnosti Czech Coal se v lokalitě za limity nacházejí zásoby až 750 milionů tun uhlí.

Zrušení těžebních limitů by postihlo především město Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž povrchového dolu ČSA na Mostecku (celkem přes 2000 obyvatel). Před čtyřmi lety drtivá většina ze 1430 oprávněných voličů Horního Jiřetína a Černic v referendu rozšíření těžby a likvidaci obcí odmítla.

Kromě dotyčných obcí nesouhlasí se zrušením limitů také například ekologické organizace, Svazek obcí v regionu Krušných hor a proti byla v minulé vládě i Strana zelených. Rozšíření těžby za limity naopak podpořili starostové Jirkova, Vysoké Pece a Strupčic na Chomutovsku.

Czech Coal je připraven investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za limity až 22 miliard Kč. Pokud by obyvatelé souhlasili s vybudováním nové obce na náklady těžební firmy, přemístili by se do asi 17 kilometrů vzdálené lokality Vysoká Pec - Drmaly na Chomutovsku. Lidé by si také mohli zvolit individuální výstavbu jinde nebo finanční odškodnění (až trojnásobek odhadní ceny nemovitostí).

V březnu 2004 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) schválila Státní energetickou koncepci ČR, která počítá s hnědým uhlím jako strategickou surovinou. Podle dokumentu je třeba "racionální přehodnocení vládních usnesení o územních limitech těžby hnědého uhlí".

Loni v červenci byla zveřejněna zpráva nezávislé odborné komise pod vedením předsedy Akademie věd ČR Václava Pačese, která vládě mimo jiné doporučila otevřít diskusi o těžebních limitech.

Loni v září vláda Mirka Topolánka (ODS) schválila korekci těžebních limitů, o kterou usilovaly Severočeské doly (SD). Firma požádala o výměnu prostoru v jižní části Dolů Bílina u obce Braňany na Mostecku za prostor pro těžbu uhlí na severu. Podle tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka (Strana zelených) nešlo o prolomení limitů, nýbrž o jejich korekci a opětovné uzavření.

Právě kvůli případnému prolomení těžebních limitů se v pondělí pokusili narušit zasedání vlády aktivisté ekologické organizace Greenpeace. Na střechu budovy úřadu vlády se dostali s transparentem obracejícím se na premiéra Jana Fischera s textem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji". Proti dvojici demonstrantů zasáhli specialisté z policejního útvaru rychlého nasazení.

Návrh nové koncepce bere uhlí jako zásadní zdroj pro výrobu elektřiny i tepla.

Podle ministerstva neexistuje alternativa. "Z odhadu vývoje spotřeby jasně vyplývá, že do budoucna nelze zajistit výrobu elektřiny a tepla bez uhlí za limity," řekl už dříve náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.