Prezident Václav Klaus zatím od vlády nedostal záruky, že se vývoj při schvalování Lisabonské smlouvy bude ubírat směrem, který požaduje. Proto ani on nemůže vládě nic garantovat. "Výměna slibu za garance, to není dobrý obchod," řekl Rádiu Česko tajemník prezidenta a ředitel politického odboru Ladislav Jakl.

"Pan prezident zatím nedostal žádné jasné záruky, že vývoj bude pokračovat směrem, jaký nastolil. Dostal pouze ujištění dobré vůle, že se tímto směrem bude vyjednávat. (...) Deklarace politických orgánů nebude českému občanu, kterému jde o střechu nad hlavou, někde u soudu nic platná," prohlásil Jakl.

"Je třeba poskytnout českým občanům jasné garance, právně vymahatelné záruky, že jejich vlastnické a právní jistoty nebudou po přijetí Lisabonské smlouvy dotčeny," dodal Jakl.

Podle prezidentova tajemníka není "irská cesta", tedy formou garancí v podobě dodatku k Lisabonské smlouvě, příliš schůdná.

"Nezdá se, že irské záruky, jsou skutečnými zárukami. Právě v případě Irska se šlo cestou, aby se irský vlk nažral a lisabonská koza zůstala celá. Ty záruky mají spíše deklaratorní politickou hodnotu. Pan prezident si neklade dopředu podmínky o formě, jak přesně by ty garance měly vypadat, ale aby ty garance byly," zdůraznil Jakl. 

The Times: Klaus nikdy nepodepíše

Podle britského deníku The Times Václav Klaus v neděli svým příznivcům řekl, že smlouvu, na jejíž ratifikaci čeká 26 států Evropské unie, "nikdy nepodepíše".

Během procházky v rámci návštěvy Velké pardubické ho prý kdosi z lidí okolo požádal, aby smlouvu nepodepsal. Klaus podle listu odpověděl: "Nebojte se, nepodepíšu".

Na Velké pardubické se procházel Václav Klaus s předsedy Senátu a sněmovny, šel s nimi i ředitel závodu. Když někdo z davu na prezidenta zakřičel, aby Lisabonskou smlouvu nepodepisoval, Klaus odpověděl: "To řekněte tady panu předsedovi," a ukázal na Přemysla Sobotku. "Nic jiného neřekl. Aspoň za mé přítomnosti o nepodepsání smlouvy nepadlo ani slovo," zpochybnil informace britského listu The Times Sobotka.