U Želeče na Táborsku hoří obří skládka. Na místě je 12 jednotek hasičů, kteří od noci bojují s plameny. Nad oblastí se vznáší dým. Hasiči upozornili obyvatele, že nejsou ohroženi. ČTK o tom informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Požár byl nahlášen zhruba hodinu po půlnoci. Hasiči na místě zjistili, že plameny zasáhly asi jeden hektar skládky.

"Příčiny požáru neznáme, vyšetřují je hasiči. Už v minulosti zasáhl skládku malý požár, nyní hoří asi dvě třetiny. Zdá se, že hasiči mají oheň pod kontrolou, zatím se (oheň) dál nedostává," řekl ČTK ředitel firmy Rumpold Tábor Petr Adensam.

"Nyní je prováděna likvidace požáru, která spočívá v postupném rozhrabávání skládky a prolívání vodou," sdělila mluvčí Matějů. Hasiči se ráno na požářišti vystřídali, počet jednotek se nezměnil. Pracovníci chemické laboratoře z Kamenice odebírají vzorky a provádí měření.  

Velitel zásahu musel povolat posily. Vodu hasiči dovážejí v cisternách. "Do této chvíle byl přivezen a na hašení vyčerpán obsah minimálně 50 cisteren," uvedla mluvčí hasičů. Požár se jim po zhruba osmi hodinách podařilo lokalizovat.

Na skládce jsou desetitisíce tun odpadu

O požáru hasiči vyrozuměli starostku obce Želeč i starosty Plané nad Lužnicí a Tábora. Kouř je totiž viditelný z velké dálky a mohl by u lidí vzbudit obavy.

Podle starostky Želče Dagmar Čaňkové místní dobrovolní hasiči pomáhají při naplňování cisteren vodou. V obci je větší provoz, ale žádné komplikace nenastaly. "Obyvatelé o požáru ani nevědí. Skládka leží mimo obec a žádné zplodiny a kouř na obec také nejdou," řekla ČTK Čaňková.

Podle ní skládka slouží pro ukládání odpadů z celého Táborska a ročně se na ni uloží zhruba 50 000 tun odpadu. Už dříve ji zasáhly požáry. "Poslední velký požár byl v červenci 2007," uvedla starostka.

Související