Společnost Sazka v čele s šéfem Alešem Hušákem v rámci připomínkového řízení navrhuje zásadní změny ministerského loterijního zákona. Sazka chce, aby každá výhra byla přiřazena konkrétnímu člověku. Ke všem výherním automatům by proto měly být instalovány čtečky občanských průkazů, uvedly úterní LN.

"Automat by díky čtečkám poznal, zda nechce hrát třeba nezletilý," řekl LN Hušák, který ale jde ve svých představách ještě dál a chce mít přístup k důvěrným informacím.

"Pomocí tohoto systému a propojení registrů by šlo ziistit, zda se třeba nepokouší hrát člověk, který pobírá sociální dávky," tvrdí šéf loterijního kolosu. "V USA tento sytém funguje a výhru nedostane například člověk, který dluží peníze státu," dodal Hušák, podle kterého zneužití informací nehrozí. "Dohled nad novým registrem by měl sám stát," uzavřel.

Podobné snahy se podle LN ale nelíbí Úřadu na ochranu osobních údajů. Jeho mluvčí Hana Štěpánková uvedla, že pokud by se poslanci k podobnému kroku rozhodli přes jeho případné připomínky, nezbylo by než situaci akceptovat.

Místopředseda ODS Ivan Langer v návrhu vidí velké riziko zneužití informací. Naopak šéf lidovců Cyril Svoboda, který se nedávno vůči hazardním společnostem vymezil, považuje zavedení čteček za výborný nápad.

Sazka v současné době patří mezi největší hráče na trhu takzvaných videoloterijních terminálů, které jsou propojeny na vlastní centrální počítače. Pro Sazku ani další firmy s podobnou technologií by zavedení čteček údajů neměl být technický problém. Ministerstvo vnitra, které je správcem základních registrů, přes které by se musel například ověřovat věk jednotlivých hráčů, se nechtělo k návrhu vyjadřovat, uzavřely LN.