Senát v pondělí večer schválil snížení platů ústavních činitelů v příštím roce o čtyři procenta, zároveň ale pro obtížnou aplikovatelnost odmítl sněmovnou navrhované zdanění náhrad prezidenta, členů vlády, zákonodárců nebo soudců.

Normu tak dostane dolní komora k novému projednání. Vrácení zákona sněmovně podpořilo jednomyslně všech 65 přítomných senátorů.

Sněmovna v rámci úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce navrhla v zákoně o daních z příjmů zavést zdanění peněžních náhrad na cestování, ubytování, stravování, expertizy i služby asistentů. V novele o platech však sněmovna ponechala přes návrh poslance KSČM Petra Braného pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají.

Předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD) podotkla, že podle ministerstva financí je novela kvůli rozporu v praxi neaplikovatelná. "Skutečně není možné danit něco, co je ve druhém zákoně od daně osvobozeno," uvedla Rippelová. Nesoulad mezi novelami přiznal i ministr financí Eduard Janota při schvalování úsporného balíčku Senátem.

Právě náhrady zneužívají někteří politici jako další zdroj příjmu vedle zákonem daného platu. Příspěvky nemusí zdanit ani vykázat, za co konkrétně a zda vůbec je ve skutečnosti utratili.

Místo zdanění větší snížení platů

Vynahradit nezdanění náhrad větším snížením platů, o němž výbor dopoledne uvažoval, by podle Kubery nebylo možné kvůli soudcům, které by to vážně finančně poškodilo, neboť mají náhrady na rozdíl od zákonodárců jinak koncipovány. Zvýšilo by to riziko, že soudci zpochybní novelu u Ústavního soudu.

"Návrh je věcně i právně neujasněný, není vůbec zřejmé, zda a které náhrady nemají podléhat dani, a pokud ano, zda nemají být osvobozeny," prohlásil senátor ODS Petr Pakosta. Upozornil také na to, že plat prezidenta nepodléhá dani z příjmu, avšak náhrady pro hlavu státu by zdaněny být podle sněmovny měly.

Snížení platů ušetří 127 milionů 

Senát tak doporučil v rámci novely o platech schválit doprovodnou novelu zákona o daních z příjmů, která ruší zdanění náhrad, které zavádí jiná daňová novela v rámci úsporného balíčku. Doprovodná novela toto opatření zruší vzhledem k tomu, že obě normy mají nabýt účinnosti 1. ledna příštího roku. Do balíčku senátoři nechtěli zasahovat, protože by to ohrozilo jeho přijetí.

Čtyřprocentním snížením platů ústavních činitelů, které odpovídá zamýšlenému snížení mezd ve státní sféře, má stát příští rok ušetřit 126,7 milionu korun. Snížení se týká 4800 lidí. V případě zhruba 3500 představitelů státní moci a soudců státní rozpočet podle vlády ušetří kolem 95,5 milionu korun. Za 1300 státních zástupců úspora činí asi 31,2 milionu korun.

Související