Sociální demokracie nepodpoří ve sněmovně případný další balíček úsporných opatření pro rok 2011 a další léta, který o víkendu prezentoval v televizním pořadu ministr financí Eduard Janota. Na pondělní tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek s tím, že pro jeho stranu je nepřijatelné oslabení sociálního státu.

"Plány ministra Janoty poškozují obyčejné lidi a ČSSD nepřipustí jejich zavedení do praxe," prohlásil šéf sociálních demokratů. Podle něj mají návrhy ministra týkající se zákona o dani z příjmů jako hlavní cíl "likvidaci posledních výdobytků vyspělého evropského sociálního státu."

Paroubek představil obrysy jednoho z prvních kroků, jak chce jeho strana zmírnit dopady ekonomické krize na lidi - chce zavést tzv. "sociální klauzuli". "Hlavním smyslem této klauzule je, aby žádná rodina neplatila vyšší nájemné než je třetina jejích čistých měsíčních příjmů," vysvětlil. Legislativní návrh chce ČSSD předložit na jednání Poslanecké sněmovny v listopadu, v platnost by měl vstoupit k 30. červnu 2010. Bližší podrobnosti k záměru nechtěl Paroubek v pondělí sdělit.

Diskuse o daňové progresi

ČSSD je přesvědčena, že ministr financí by "místo daňového ráje pro nejbohatší měl zavést obvyklé a ve všech vyspělých evropských státech standardní progresivní zdanění." O změně současné rovné daně je Janota ochoten diskutovat, zároveň dodal, že je nutné škrtat i na straně povinných výdajů státu nebo státního příspěvku na stavební spoření.

Místopředseda sociální demokracie Bohuslava Sobotky se nechal v diskusním pořadu slyšet, že ministr financí by měl připravit několik variant balíčku, ze kterých si následně vybere strana, která zvítězí ve volbách na jaře příštího roku.

Podle Janotových vyjádření se nový balík úsporných opatření neobejde bez rozsáhlé změny zákonů. "Za dané konstelace zákonů v oblasti daní a výdajů se těžko bude moci škrtat," uvedl v neděli. Podle něj je při současných povinných výdajích státu nemožné snížit v příštích letech deficit rozpočtu pod 5,5 procenta hrubého domácího produktu.

Plány ČSSD: 13. důchod nebo zrušení poplatků

Na připravovaném Janotově balíku pro rok 2011 sociálnědemokratičtí politici kritizují, že vychází z plánů bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, zakládajícího člena strany TOP 09. "Tato vláda nemá mandát realizovat program jedné politické strany, nota bene strany TOP 09, tedy strany, která vznikla na pěti lidoveckých přeběhlících a nikdo ji nikam nevolil," řekl Paroubek.

Šéf ČSSD na pondělní tiskové konferenci zopakoval několik protikrizových opatření, která chce v tomto týdnu představit jako návrhy konkrétních zákonů. "Budou se týkat vyplacení 13. důchodu z dividend ČEZu, obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a kompletní zrušení poplatků ve zdravotnictví," nastínil Paroubek.

Poslance nyní čeká schvalování rozpočtu na příští rok. Poté, co poslanci nedávno přijali takzvaný první Janotův úsporný balíček, neměl by mít zákon o státním rozpočtu v prvním čtení zásadnější problémy. Rozpočet je navržen se schodkem 163 miliard korun, což je 5,3 procenta HDP.

V pondělí budou o osudu úsporných opatření rozhodovat senátoři.