Ministr financí Eduard Janota přijde na jaře s takzvaným druhým úsporným balíčkem pro rok 2011 a další léta. Podle ministra je nutné snížit například povinné sociální výdaje státu a příspěvek na stavební spoření. Otevřít by se měla také debata o větší progresi zdanění. Janota to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle Janoty se nový balík úsporných opatření neobejde bez rozsáhlé změny zákonů. "Za dané konstelace zákonů v oblasti daní a výdajů se těžko bude moci škrtat," uvedl Janota. Podle něj je při současných povinných výdajích státu nemožné snížit v příštích letech deficit rozpočtu pod 5,5 procenta hrubého domácího produktu.

S Janotou v pořadu souhlasil bývalý ministr financí a zakladatel strany TOP 09 Miroslav Kalousek. "Je třeba, aby bylo do pěti let teoreticky možné sestavit vyrovnaný rozpočet," uvedl. Podle něj je tento cíl dnes nesplnitelný ani při růstu HDP čtyři procenta.

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měl Janota svému nástupci v úřadu připravit několik variant, ze kterých si následně vybere strana, která zvítězí ve volbách. "Před volbami musí strany představit své programy," uvedl Sobotka.

Vítězná strana se pak podle Sobotky postaví k Janotovým návrhům dle svého programu. ČSSD navrhuje především zvýšení daní lidem s nadprůměrnými příjmy. TOP 09 chce naopak především šetřit ve výdajích.