„Ceny mají dynamický vývoj. Nedají se srovnávat s těmi, které byly před lety,“ řekl k tomu šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík.
Jako v mariáši
Ještě v únoru roku 2001 se česká vláda usnesla na tom, že po okruhu budou řidiči jezdit v roce 2008 a bude stát necelých 39 miliard korun. O čtyři roky později upozornil Nejvyšší kontrolní úřad na to, že okruh bude hotový až v roce 2012 a bude stát 47,5 miliardy. Ještě v roce 2005 se odhad ceny zvýšil na 53 miliard.Nyní ministerstvo dopravy představilo další čísla. Dokončit naplánované úseky okruhu bude stát bezmála 71 miliard korun a nikdo nedokáže říci, kdy budou hotovy. Vyplývá to z harmonogramu výstavby silnic a železnic, který vláda upravovala kvůli finanční krizi.
Na úseky, propojující brněnskou s hradeckou dálnicí a ústeckou s mladoboleslavskou silnicí, nejsou podle vládního harmonogramu v letech 2010 a 2012 vyčleněny žádné finanční prostředky. Nemluvě o propojení ústecké a slánské silnice, kde se bojuje o vedení trasy u Suchdolu.
V Česku se navíc prodražují i další stavby. Například dva tunely v Brně, které se mají stát součástí městského okruhu, měly vyjít na 5,5 miliardy korun. Nyní se počítá s částkou 8,4 miliardy. Stavba je dražší údajně kvůli špatnému podloží.
Městská část Suchdol se kvůli pražskému okruhu bude zřejmě opět soudit - čtěte ZDE
Pražský okruh ohrožen. Krize odkládá šanci, že se město zbaví aut - čtěte ZDE
Že se v Česku staví za státní peníze draho, upozornila před pár týdny i Národní ekonomická rada vlády. Ekonomové vycházeli ze srovnání Eurostatu, který porovnával rozdíly mezi investicemi na soukromou bytovou výstavbu a veřejné infrastrukturní zakázky. Ty jsou oproti soukromým o 62 procent dražší.
Lidé chtějí vyvlastnění
Za protažení jižní části pražského okruhu, který je jednou z nejdůležitějších staveb v zemi, může podle ŘSD nepovedený výkup pozemků. „Lidé chtějí být vyvlastňováni, protože za pozemek dostanou vyšší cenu. A to celý proces protahuje. Na úseku 512 od brněnské dálnice jsme museli vyvlastňovat dokonce 90 procent pozemků,“ řekl Alfred Brunclík.
Situaci měl napravit nový vyvlastňovací zákon, který povoloval začít stavět i na pozemcích, o které probíhá soudní spor. Sněmovna ho ale smetla ze stolu. Proti jejímu přijetí byl i tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Varoval, že norma může být v rozporu s Listinou základních práv a svobod.
![ctete-v-patek-530.gif](https://img.ihned.cz/attachment.php/190/13909190/jDogf0rplzANaJG7LTt5yvhR36xIkncU/ctete-v-patek-530.gif)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist