Do konce září měl britský zbrojní koncern BAE Systemes lhůtu na uzavření mimosoudní dohody s britským protikorupčním úřadem (SFO). Několikaměsíční jednání ale skončila krachem. Úřad nyní připravuje žalobu na společnost. Informuje o tom server BBC.
BAE Systems hrozí obvinění z korupce, spojené s případnou konfiskací v rozsahu od 500 milionů do jedné miliardy liber (až 28,5 miliardy korun). Firma je podezřelá, že zaplatila miliony liber za získání kontraktů s několika zeměmi. Poslední vyšetřování protikorupčního úřadu se týkala kontraktů BAE na dodávky stíhaček do České republiky a Jihoafrické republiky a dalších systémů do Tanzanie a Rumunska.
Stíhačky za 20 miliard
V Česku je korupční kauza spojená s desetiletým pronájmem 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen. Armáda za tento kontrakt zaplatí 19,6 miliardy korun.
Možné úplatkářství při jednání o gripenech prověřuje v Česku protikorupční policie. V souvislosti s případem zatím nikoho neobvinila. Šéfka dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Šárka Pokorná ve čtvrtek ČTK řekla, že prověřování stále pokračuje.
Kauza nákupu gripenů uzavřena. V Česku se uplácelo, potrestán ale nikdo nebude - čtěte ZDE
Nejvýbušnější vyšetřování
BAE a SFO se snažily několik měsíců dospět k mimosoudní dohodě. BAE Systems měl lhůtu do konce září, aby přiznal svoji vinu, zaplatil vysokou pokutu a vyhnul se zdlouhavému soudnímu procesu, který by bez ohledu na výsledek poškodil mezinárodní pověst firmy. Jednání ale ve středu zkrachovala a protikorupční úřad nyní připravuje žalobu na společnost.
BBC píše, že protikorupční úřad bude žádat britského generálního prokurátora o povolení podniknout kroky proti společnosti podle zákona o předcházení korupce z roku 2001. Zbrojní koncern podle BBC loni připustil, že ne vždy dodržuje nejvyšší etické standardy.
Ekonomický redaktor BBC tvrdí, že nynější vyšetřování korupce v BAE je "nejvýbušnější vyšetřování britské společnosti, s jakým se kdy setkal".
Kontrakty za 2,5 miliardy liber
Společnost BAE, jeden z největších výrobců v Británii, je podezřelá, že zaplatila stamiliony liber na úplatcích, aby si zajistila kontrakty v ČR, Tanzanii a v Jihoafrické republice v celkové hodnotě 2,5 miliardy liber. Do Tanzanie dodala společnost BAE techniku pro řízení letového provozu za 28 milionů liber, do JAR v roce 1999 letadla Hawk a Gripen za 1,5 miliardy liber a České republice pronajala gripeny za bezmála dvacet miliard korun.
Před třemi lety SFO zastavil prověřování podezřelých dodávek letadel Tornado do Saúdské Arábie a posléze prodejů zbraní do Kataru a Chile. Začátkem září list Daily Mail uvedl, že bylo údajně zastaveno i zkoumání dodávek fregat do Rumunska.
BAE je jeden z největších britských producentů, vyrábí vše od zařízení pro britskou armádu až po letadla a válečné lodě. Má v celém světě 105 tisíc zaměstnanců a zákazníky ve více než stovce zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist