Šestnáct senátorů za ODS spolu s místopředsedkyní Strany svobodných občanů Lianou Janáčkovou se snaží ze všech sil zabránit ratifikaci Lisabonské smlouvy v Česku. Dokonce u Ústavního soudu vytáhli argument, že tzv. římská smlouva o samotném založení EU není v souladu s českou ústavou a ústavnímu pořádku prý odporuje i maastrichtská smlouva o hlubší integraci unie.

Návrh na opětovné přezkoumání Lisabonské smlouvy podala část senátorů k Ústavnímu soudu již v úterý. Soudci rozhodli, že se stížností budou zabývat přednostně, ačkoli to navrhovatelé nepožadovali. To znamená, že soudci nebudou čekat na to, až vyřídí návrhy a stížnosti, které dorazily před ní.

Do konce roku by totiž dokument měly ratifikovat všechny členské země Evropské unie a do vynesení verdiktu Ústavního soudu nepodepíše Lisabon český prezident Václav Klaus. Vedle Česka chybí podpis Polska a Irska.

Stěžovatelé varují před vznikem superstátu

Maastrichtská smlouva i římská smlouva podle senátorů připouštějí jako dílčí cíl evropské integrace vznik společné evropské obrany, přičemž vlastní obrana je pravomoc, která musí vždy zůstat svrchovanému státu zachována, má-li zůstat svrchovaným.

Důvodem je též to, že tyto smlouvy jako konečný cíl evropské integrace nevylučují vznik společného evropského federálního státu," míní předkladatelé návrhu.

Samotná maastrichtská smlouva podle stěžovatelů navíc odporuje ústavní charakteristice ČR jako demokratického státu, neboť prý nevyhovuje požadavku politické neutrality, který patří k základním znakům demokratického státu.

Senátoři rovněž zpochybnili ústavní soulad osmi vybraných ustanovení maastrichtské a přinejmenším dvou ustanovení římské smlouvy s tím, že si vyhradili právo svůj návrh ještě doplnit o další.

Ústavní soud by měl podle návrhu také potvrdit, že Parlament by měl mít ze zákona právo veta i vůči výběru kandidátů ČR do Evropské komise nebo Evropského soudního dvora. Ústavní soudci by podle návrhu měli rozhodnout také o tom, že do schválení příslušných zákonů by prezident nesměl lisabonskou smlouvu podepsat, což by znamenalo odklad její ratifikace.


Senátoři si stěžují i na nepřehlednost a retroaktivitu

Samotné lisabonské smlouvě navrhovatelé vytýkají "extrémní nepřehlednost i pro právní specialisty". Laikům je prý sama o sobě zcela nepřístupná". Možnost orgánů EU lisabonskou smlouvu dodatečně opravovat prý navíc odporuje principu zákazu retroaktivity.

Návrh předložilo 16 senátorů za ODS spolu s místopředsedkyní Strany svobodných občanů Lianou Janáčkovou. Titíž senátoři počátkem září předložili Ústavnímu soudu stížnost na prováděcí novely k lisabonské smlouvě, které zavádějí pro vládu takzvaný vázaný mandát. Senátorům ale vadí, že by parlament mohl souhlasit s dalším přenosem pravomocí na EU jinou než ústavní většinou.