"Očekáváme, že první vlna vakcinace začne na počátku listopadu, nejprve u rizikových skupin a zdravotníků, pak až u lidí důležitých pro chod státu," uvedl ve středu na tiskové konferenci náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.
Náměstkyně ministryně Markéta Hellerová uvedla, že pro první vlnu je objednáno 200 tisíc dávek. Výběr chronicky nemocných a pacientů s nemocemi srdce a cév provedou společně praktičtí lékaři a zdravotní pojišťovny. Podle nahlášených počtů pak dostanou lékaři potřebné počty dávek. Pokud se někdo do tohoto výběru nedostane, a přesto bude mít pocit, že by měl být očkován, může se podle Hellerové obrátit sám na svého praktického lékaře, který ho pošle do vakcinačního centra.
Celkově má Česko objednáno dávky pro půl milionu lidí, z toho pro 250 tisíc chronicky nemocných, 160 tisíc zdravotníků a 90 tisíc příslušníků kritické infrastruktury, kam se řadí například hasiči, pracovníci dopravy či energetiky. Dávky budou rozděleny do krajů přiměřeně počtu jejich obyvatel. Očkování není povinné a podle Šnajdra nebude po nikom účast vymáhána.
Ministerstvo má plán, koho očkovat proti prasečí chřipce. Politiky ne - čtěte ZDE
Bez vakcíny proti nové chřipce hrozí nemocnicím omezení provozu - čtěte ZDE
Denně se mohou prasečí chřipkou v Česku nakazit stovky lidí - čtěte ZDE
V Česku téměř 300 nakažených
Ministerstvo zdravotnictví eviduje za září nejméně 38 nakažených virem prasečí chřipky. Celkem bylo v České republice k 24. září 2009 hlášeno 296 případů této infekce.
V posledních týdnech přitom počet nových případů klesá. V srpnu nebylo výjimkou i 27 nakažených za několik dní, v září je v průměru onemocnělo šest lidí za každé tři dny. V posledních dnech se infekcí A(H1N1) podle údajů na pandemickém webovém portálu nakazilo řádově několik lidí. Hlavní hygienik ČR Michael Vít dříve varoval, že na podzim se počty nových pacientů mohou počítat ve stovkách za jediný den.
V EU je evidováno 54 700 nemocných, zemřelo 174. Nejvíce je zasažena Británie se 14 000 pacienty. Na celém světě je doposud 320 tisíc pacientů, zemřely 4000. Počty případů stoupají již pomaleji, podle Víta se zdá, že první vlna končí.
Ministerstvo: Nechte se očkovat proti sezónní chřipce
Největší obavy jsou před nastupujícím podzimem, kdy se očekává zmutování kmenu prasečí a běžné sezónní chřipky. Ministryně zdravotnictví proto doporučila lidem očkování alespoň proti "běžné" chřipce a dodržovat základní hygienická pravidla.
Začíná sezona akutních respiračních onemocnění - minulý týden bylo v Česku hlášeno 990 případů na 100 000 obyvatel, což je hluboko pod hranicí epidemie, která začíná u 2000 případů na stejný počet obyvatel.
Boj s chřipkou bude stát 162 milionů
Prozatím se podle hlavního hygienika Víta počítá s tím, že každý pacient dostane dvě dávky. Do tří týdnů by podle něj mělo vyjít doporučení evropských úřadů, zda na základě studií se bude očkovat pouze jednou dávkou. Milion vakcín, na něž má Česko smlouvu, by v tom případě stačil pro milion lidí, tedy deset procent obyvatel. K dispozici je také 2,5 milionu balení antivirotik.
Letos se očekávají náklady na očkovaní proti prasečí chřipce kolem 162 milionů korun a v příštím roce 292 milionů korun. Jsou v tom zahrnuty jehly, stříkačky, vakcína a distribuce. Pacienti nebudou za očkování nic připlácet.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist