Plánované snížení platů státních zaměstnanců o čtyři procenta v příštím roce je pro jejich odborové svazy zcela nepřijatelné. Toto opatření je součástí je součástí takzvaného Janotova úsporného opatření a mělo by snížit schodek státního rozpočtu o sedm miliard. Již dříve vláda platy úředníkům zmrazila, což má ušetřit 2,7 miliardy korun.

Například mzdy ve školství jsou podle odborářů už tak podhodocené. "Paradoxně přitom tato vláda ve svém programovém prohlášení vyjádřila 'podporu školství jako jedné z klíčových oblastí pro růst konkurenceschopnosti a rozvoj společnosti'," uvedly odborové svazy, které zastupují zaměstnance veřejných služeb a správy (OS ROPO) a které jsou součástí Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Pokud poslanci balík schválí, platy ve školství klesnou minimálně o tisíc korun. Rozpočet ministerstva školství je ale oproti loňsku o 1,2 miliardy tenčí. "Určitě to nebudou čtyři procenta, bude to daleko víc," myslí si šéf školských odborářů František Dobšík. Snížení platů může podle odborů ohrozit kvalitu výuky.

Stát vedle obrovského deficitu státního rozpočtu argumentuje tím, že všude se platy kvůli krizi nezvyšují. Šetřit by proto měl i státní sektor. Navíc inflace v meziročním srovnání téměř neroste.

Méně peněz pro policisty i dozorce

Například pokles platů u bezpečnostních sborů by podle odborářů snížil bezpečnostní standard, protože hlavně policisté a zaměstnanci vězeňské služby by mohli začít hromadně odcházet.

Hrozí prý, že veřejná správa bude v důsledku omezení fungovat hůře. "A to za situace, kdy odbory a zaměstnavatelé požadují od státu zajištění důsledné kontrolní činnosti státu a zvýšení její efektivnosti," napsali odboráři z OS ROPO.

ČMKOS jako celek tento týden označila Janotův balíček za přijatelný kompromis, již tehdy ale komora měla výhrady třeba vůči návrhu na snížení platů ve státní sféře. "Přes veškerá pozitiva sjednaného kompromisu odbory od samého počátku projednávání zásadně nesouhlasily se snížením platů státních zaměstnanců a učitelů," prohlásil předseda ČMKOS Milan Štěch.

Ústavní činitelé přijdou možná o pětinu platu

Sněmovna se na své mimořádné schůzi ve čtvrtek a v pátek bude zabývat také návrhem, který předloží předseda ČSSD Jiří Paroubek. Navrhuje snížit platy všech ústavních činitelů, tedy poslanců, senátorů, prezidenta nebo soudců, o 20 procent.

Vláda na pondělní schůzi tento plán podpořila, ale namísto pětiny schválila zkrácení o čtyři procenta. Rozpočtový výbor ve středu sněmovna doporučil vládní návrh podpořit.

Samotná Poslanecká sněmovna má v letošním roce na platy poslanců k dispozici téměř 191 milionů korun. Pokud by se čtyřprocentní snížení platů vztahovalo k této úrovni, znamenalo by to úsporu 7,6 milionu korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist