Slavné pěvecké trio Golden Kids, které založili Helena Vondráčková, Marta Kubišová a Václav Neckář 1. listopadu 1968, muselo už v roce 1970 kvůli nastupující normalizaci se svým účinkováním skončit. Před 39 lety rozdělili spolupráci zpěvaček komunisté, dnes Vondráčkovou a Kubišovou rozděluje spor o peníze.

V pátek totiž výslechem svědků u městského soudu pokračovala kauza producenta Martina Michala a jeho ženy Heleny Vondráčkové, kteří se po Martě Kubišové domáhají náhrady škody 1,3 milionu korun. Spor se týká zrušeného turné Golden Kids, které se mělo uskutečnit loni ke 40. výročí tria, zpěváci se ale prý nedohodli na podmínkách.

Kubišová vinu odmítá s tím, že smlouvu na koncertování nepodepsala. Podle ní byla příprava turné chaotická. Michal se nakonec rozhodl turné nahradit samostatnými koncerty Heleny Vondráčkové s hosty.

Marta Kubišová: žena, baroko a popsong (na DVD) - čtěte ZDE

Marné kříšení Heleny uměním - čtěte ZDE

"Praktika je taková, že je vše založeno na důvěře," řekla Vondráčková s tím, proč neuzavřeli písemnou smlouvu. Tu také Kubišová později požadovala, ale nelíbily se jí některé body. Například to, že by se měla uvázat na 20 let spolupráce.

Podle své výpovědi se snažila Vondráčková si se svou kolegyní vše vysvětlit, ale marně. Kubišová jí prý přestala brát telefony a odpovídat na SMS.

Před soudem stanula také obchodní ředitelka agentury MM Praha, která patří právě Vondráčkové a Michalovi. Kubišová při její výpovědi opustila jednací síň se slovy: "Já jdu pryč..." Byla jejím výslechem natolik pohoršena, že soudce udělal desetiminutovou přestávku.

Martin Michal v současné době vede několik soudních sporů. Podle jeho slov se jedná o tři obchodní kauzy a ve třech případech se soudí s jedním bulvárním časopisem. "V jedné žalobě žalujeme sto článků," řekl v pátek ČTK.