Poslanecká sněmovna se v úterý nerozpustila. Poslanci neschválili ani program schůze, jednání trvalo jen několik minut. Volby tak zřejmě proběhnou v řádném termínu, který vychází na konec května 2010.
Už před schůzí ČSSD překvapivě oznámila, že návrh na rozpuštění sněmovny, který by umožnil předčasné volby, nepodpoří. Stejně se vyjádřili komunisté.
Předseda ODS Mirek Topolánek ve sněmovně oznámil, že skládá svůj poslanecký mandát.
Úterní dění jsme sledovali ON-LINE - ZDE
Podle prezidenta Václava Klause je destabilizace politické situace výsledkem souboje politických stran s Ústavním soudem. Vinu nenesou strany. Termín voleb je podle něj nyní nejasný. Klaus to uvedl na dotaz novinářů ve Slovinsku po setkání s tamějším prezidentem.
Šéf hejtmanské asociace a člen vedení ČSSD Michal Hašek popsal pro iHNed.cz okolnosti šokujícího verdiktu sociální demokracie: "Bylo to jednomyslné rozhodnutí grémia strany."
ČSSD se podle Haška rozhodla k překvapivému zlomu ze dvou hlavních důvodů: chce odvrátit hrozbu rozpočtového provizoria a také možnost, že by Ústavní soud i napodruhé vyhověl případné další stížnosti poslanců Melčáka a Ranince.
"Naše analýzy zdůvodnění prvního verdiktu Ústavního soudu ukazují, že toto nebezpečí tady je," řekl Hašek.
Volební kampaň zastavují i další politické strany.
"Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele," uvedl Jiří Paroubek v prohlášení.
Jak na situaci reagují politické strany? Přečtěte si prohlášení ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Strany zelených, TOP 09 a Věcí veřejných.
(Pro zobrazení klikněte na název strany.)
Sněmovna nyní může dál jednat o zákonech, mimo jiné i o rozpočtu na příští rok.
I pro některé Paroubkovy spolupracovníky je to překvapení
O rozhodnutí nejvyššího vedení ČSSD až do rána vůbec nevěděli ani někteří nejbližší spolupracovníci Jiřího Paroubka. Například Paroubkova pravá ruka ve sněmovně se o rozhodnutí vedení socialistů dozvěděla v úterý ráno až od reportérů iHNed.
"Je to pro mě velké překvapení, vůbec jsem o tom nevěděl. Předseda ale už v pátek říkal, že si nechá udělat právní analýzy, zda je postup sněmovny nenapadnutelný. A pravděpodobně dospěl k tomu, že je velké riziko, že Ústavní soud zákon, který umožňuje rozpustit sněmovnu třemi pětinami poslanců, znovu zruší," řekl serveru iHNed středočeský hejtman David Rath.
Pro EU je situace nepřehledná
Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným. V Bruselu to v úterý naznačil šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok Unii předsedá. Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že vysvětlovat českou situaci je v EU někdy pro české diplomaty poměrně složité.
On-line reportáž
Bod o rozpuštění sněmovny na základě v minulých dnech narychlo přijatého ústavního zákona nechce 71 poslanců ČSSD ani zařadit na program dnešní schůze.
ČSSD v podstatě zlikvidovala dosavadní dohody mezi stranami, které poté, co na základě rozhodnutí Ústavního soudu padly předčasné volby 6. a 7. října, narychlo změnily ústavu a doufaly v předčasné volby na počátku listopadu. "Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele," uvedl Paroubek v prohlášení.
Celé prohlášení si můžete přečíst ZDE.
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vysvětlil, že k rozhodnutí nepodpořit rozpuštění sněmovny sociální demokraté dospěli poté, co si přečetli stanovisko ústavního soudce Ústavního soudu Jana Musila, že nyní zvolený postup by po případných předčasných volbách ústavní stížností mohl zpochybnit každý volič.
ČSSD a ODS ve výhodné pozici: Škrty se vrací do hry, udělá je Fischer
Jan Fischer zůstane v premiérském křesle mnohem déle než plánoval. A s ním se otevírá možnost, jak vrátit do hry některé z rozpočtových škrtů ministra financí Eduarda Janoty. Čtěte zde
Lidovci chtějí předčasné volby v listopadu, vyzvali ostatní strany, aby hlasováním k jejich konání přispěly. Šéf strany Cyril Svoboda tvrdí, že změna postoje Jiřího Paroubka je vrcholem cynismu a sobectví. "Paroubek shodil vládu a hlasoval protiústavně o předčasných volbách... Je to Jiří Paroubek, který destabilizuje naši zemi," řekl Svoboda. Poslanci lidovců nejsou vázani k tomu, zda umožnit hlasování o konání schůze, na které se mělo o rozpuštění hlasovat. Na otázku, zda lidovci podpoří Fischerovu vládu se Svoboda jednoznačné odpovědi vyhnul a odpovědnost přesunul na strany, které přechodný kabinet sestavovaly (ODS, ČSSD a Strana zelených ).
KDU-ČSL: Rozpočet na rok 2010 musí prosadit až příští vláda. Čtěte
Celé prohlášení lidovců si můžete přečíst ZDE.
Léčba začíná. Janota navrhne snížení platů všech lidí placených z rozpočtu. Čtěte
Topolánek oznámil, že složí poslanecký mandát, pokud nebude rozpuštěna sněmovna. ODS dnes pro konání hlasování o rozpuštění sněmovny ruku zvedne. Mimo sněmovnu podle svých slov bude lidem prospěšnější.
Celé prohlášení předsedy ODS si můžete přečíst ZDE.
Strana Věci veřejné podporuje dnešní prohlášení politiků, ve kterém se přiklání k červnovému termínu voleb. „Naše protesty proti reakcím parlamentních stran vůči rozhodnutí Ústavního soudu nebyly zbytečné,“ říká Radek John, předseda strany Věci veřejné, který minulý týden společně s dalšími členy VV rozdával poslancům Ústavu České republiky na toaletním papíře.
Demonstranti vítali poslance toaletním papírem s nápisem Ústava České republiky. Čtěte
Prohlášení strany Věci veřejné si můžete přečíst ZDE.
"Není nám jasné, co ČSSD získá, ale jsme si jisti, že na nezodpovědné kroky doplatí občané. Obrátíme se na poslance všech stran, aby hlasovali pro rozpuštění sněmovny," řekl Kalousek. "Zesměšnili jsme se opět před celou Evropou," řekl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. ČSSD se prý definitivně podle Schwarzenberga zcela znedůvěryhodněla.
Celé prohlášení strany TOP 09 si můžete přečíst ZDE.
ČSSD a ODS ve výhodné pozici: Škrty se vrací do hry, udělá je Fischer. Čtěte
Poslanci pravděpodobně nedají dohromady potřebných 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny. KSČM se totiž hlasování zdrží. Volby tak budou s nějvětší pravděpodobností až příští rok.
Volby v řádném termínu: Bylo to jednomyslné rozhodnutí, říká hejtman Hašek. Čtěte
Současná Poslanecká sněmovna se nerozpustí bez hlasů z ČSSD, která tento krok odmítla podpořit. Sociální demokraté mají 71 poslanců; odmítnout rozpuštění sněmovny, pro které je nutný souhlas 120 poslanců, by tak muselo pomoci dalších deset členů dolní komory. Tuto pomoc slíbili komunisté, jichž je 26, a také čtveřice poslanců Strany zelených. Dohromady tvoří většinu 101 hlasů, rozpuštění sněmovny tak zřejmě nebude ani zařazeno na program schůze dolní komory.
13:23
Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným. V Bruselu to dnes naznačil šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok unii předsedá. Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že vysvětlovat českou situaci je v EU někdy pro české diplomaty poměrně složité.
Místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka zopakoval, že rozpočet by měl mít co nejmenší deficit a obsahovat opatření proti krizi a nezaměstnanosti. Sociální demokracie je připravena debatovat o návrzích, které k tomu povedou, ale nepoškodí středněpříjmové a nízkopříjmové skupiny. Součástí návrhů by mělo být zvýšení daňové progrese, odbourání slev na sociální pojištění. Daň z příjmů právnických osob by se měla mírně zvýšit. Pro ČSSD je nepřijatelný návrh na škrty v sociální oblasti 12 až 16 miliard. Pro důchodce chtějí valorizaci důchodů nebo třináctý důchod ze zisků energetické společnosti ČEZ. Požadují zvýšení zdravotního pojištění pro státní pojištěnce, dodal místopředseda.
O jednání sněmovny je velký zájem. Parlamentní server hlásí, že byl překročen maximalni počet uživatelů.
Poslanci nyní hlasují o návrhu schůze.
Sněmovna neschválila návrh na program schůze a o svém rozpuštění nejednala. Šéf ODS Mirek Topolánek předstoupil před poslance a řekl, že se vzdává mandátu poslance. Schůze tak po pár minutách skončila a sněmovna ve své práci bude pokračovat dál. Volby zřejmě budou až v květnu.
Vášnivý rozvod zelených



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist