Česká republika a Lichtenštejnsko v úterý navázaly diplomatické styky, které dosud mezi oběma zeměmi nebyly. Ministři zahraničí Jan Kohout a Aurelie Fricková v české metropoli podepsali společné prohlášení. Dohodli se také na vzniku komise historiků, která má překonat rozdílné pozice v pohledu na historické otázky.

Českou republiku a Lichtenštejnské knížectví rozděluje spor, na jehož pozadí je konfiskace majetku rodu Lichtenštejnů, zejména na Moravě, na základě takzvaných Benešových dekretů po druhé světové válce. Lichtenštejnsko považuje postup tehdejšího Československa za neoprávněný, protože dekrety se měly týkat Němců, nikoli lichtenštejnských občanů.

Překonat rozpory má pomoci i nová komise, jejíž vznik v úterý ministři oznámili. "Pokládáme základní kámen k prohloubení vzájemných vztahů," řekla novinářům Fricková. "Máme radost ze začátku partnerského dialogu," dodala.

Česká vláda s navázáním diplomatických vztahů souhlasila v červenci. Ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že počet zemí, s nimiž nemá Česko diplomatické styky, se tak snížil na dvě. Podle ministerstva to je nyní Bhútán a Marshallovy ostrovy.