Ministry na jednání informoval o práci expertů na trvalé změně ústavy. Po dvouhodinovém jednání zopakoval, že existují dvě varianty řešení ústavní krize, jedna počítá s dodržením říjnového termínu voleb, ale znamenala by podle ústavních znalců riziko zpochybnění. Druhá počítá s posunutím data voleb o měsíc.
"Na termínu voleb 6. a 7. listopadu se ještě musí shodnout politici," uvedl Fischer. Premiér také vyzval ministry, aby i v napjaté situaci dbali na své resorty.
Když to nepůjde v říjnu, chce ODS volby 6. a 7. listopadu
Pokud Ústavní soud o volbách nerozhodne do 15. září, bude ODS prosazovat v parlamentu trvalou změnu ústavy, která by umožnila uspořádat předčasné volby na začátku listopadu. V Ostravě to ve čtvrtek novinářům řekl předseda strany Mirek Topolánek.
"My jsme nerezignovali na datum 9.a 10. října, pořád připravujeme volby a vedeme kampaň k tomuto datu. A pokud se do 15. září ta situace nevyřeší z hlediska Ústavního soudu, upneme se samozřejmě k nejbližšímu možnému datu, a to je 6. a 7. listopadu," řekl Topolánek.
ČSSD ve čtvrtek odpoledne v Ostravě zahájila "horkou" volební kampaň. "Jedeme dál," prohlásil v narážce na nejistý termín voleb Jaroslav Tvrdík, volební manažer ČSSD.
Politici se dohodli: nový zákon o volbách během pár dnů - čtěte ZDE
Ústavní právník Hřebejk: Politici by raději měli počkat na verdikt soudu - čtěte ZDE
Strany chtějí volby co nejdříve. Expertní skupina začala připravovat novelu ústavy - čtěte ZDE
Dosavadní náklady státní a místní správy na přípravu voleb vyčíslil ministr vnitra a předseda volební komise Martin Pecina na 122,6 milionu korun, přičemž největší náklady měl podle něj Český statistický úřad. Ministerstvo vnitra vynaložilo kolem 30 milionů korun, ministerstvo zahraničí mělo výdaje v řádu statisíců a náklady krajů a obcí se odhadují řádově na miliony korun, vypočítal ministr. Větší výdaje by v souvislosti s tiskem hlasovacích lístků nastaly po registraci kandidátek 10. září.
Senát bude o novele jednat 11. září
Politické špičky se ve středu na Pražském hradě dohodly, že se sněmovní volby mají konat v původním říjnovém termínu, nebo co nejdříve. Poslanecká sněmovna i Senát proto mají za pár dnů přijmout nový ústavní zákon, podle nějž bude možné rozpouštět sněmovnu a vyhlašovat předčasné volby.
Schůze Senátu k ústavní novele bude v pátek 11. září, rozhodl ve čtvrtek senátní organizační výbor na návrh svého předsedy Přemysla Sobotky (ODS). Senátoři předpokládají, že do té doby už novelu schálí sněmovna.
Soud bude pracovat i o víkendu
Práce ústavních soudců na rozhodnutí o návrhu poslance Miloše Melčáka neustane ani o víkendu. Soudci chtějí vše potřebné vyřešit co nejrychleji. Budou pracovat i v sobotu a neděli, někteří v Brně, jiní na dálku, řekl ve čtvrtek ČTK zastupující mluvčí Vlastimil Göttinger.
Soud možná v příštích dnech narychlo svolá i neveřejné zasedání pléna, tedy sboru všech soudců. Nelze však prý očekávat žádný veřejný výstup v podobě usnesení. Posun může přijít až po veřejném jednání 10. září, uvedl Göttinger.
Miloš Melčák považuje za neústavní dohodu politických stran o rozpuštění sněmovny a konání předčasných říjnových voleb. Strany dohodu přijaly po jarním pádu vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS). Volby se měly konat 9. a 10. října, zhruba tři čtvrtě roku před řádným termínem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist