Historický vlak Winton Train se v úterý v devět hodin vypravil na čtyřdenní cestu z pražského Hlavního nádraží do Londýna. Mimořádná souprava pojede stejnou cestou, jakou před 70 lety absolvovaly děti zachráněné britským občanem Nicholasem Wintonem. Winton těsně před začátkem druhé světové války zachránil 669 většinou židovských dětí z protektorátu tím, že zorganizoval jejich převoz do Británie. Musel pro ně zajistit povolení k výjezdu, přijetí v britských rodinách a složit kauci.
"Tento vlak musí upozornit na narůstající extremismus a antisemitismus v Evropě i ve světě," řekl předseda senátu Přemysl Sobotka. Na symbolickou cestu se vypravily některé z tehdy zachráněných dětí spolu se svými rodinami. Dále v dobových vagonech tažených parní lokomotivou cestuje Wintonova dcera Barbara, vítězové studentských soutěží vztažených k Wintonovu činu a řada osobností.
Wintonův vlak, který zachránil židovské děti, projede Evropou - čtěte ZDE
Bojím se více než tehdy, řekl Winton - čtěte ZDE
Vnitro zakázalo sudetoněmecké sdružení, jež požaduje zrušení Benešových dekretů - čtěte ZDE
Zachránění mají na 5000 potomků
Součástí úterní slavnosti bylo i odhalení sousoší od autorky Flor Kentové na pražském Hlavním nádraží. Dílo znázorňuje tehdy třicetiletého Wintona se dvěma z dětí, které zachránil. "Sochy byly zhotoveny podle skutečného modelu. Postavička děvčátka je vnučkou skutečné přeživší," řekla Kentová.
Zachránění, z nichž jich v Česku žije 16, mají na 5000 potomků. Winton sám na svůj čin nikdy neupozornil, jeho zásluhy pomohla až před dvaceti lety zveřejnit historička Elisabeth Maxwellová a nověji i slovenský režisér Matej Mináč ve filmu Síla lidskosti. Winton byl povýšen do rytířského stavu, má britská i česká vyznamenání, například Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Odjezdem vlaku vyvrcholil projekt Winton Train - Inspirace dobrem, který byl veřejnosti představen poprvé loni v květnu. Po dobu trvání projektu probíhala řada akcí určených zejména jako příklad mladým lidem.
Například studenti středních a vysokých škol, inspirováni příběhem Nicholase Wintona, v soutěžích vyhledávali a zachycovali v podobě filmových dokumentů, literárních prací, fotografií nebo uměleckých počinů příběhy osobní odvahy a dobra v současném světě.
Fotogalerie



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist