V roce 2008 pokračoval v České republice zájem Íránu, KLDR či Sýrie o chemické látky, strojírenská zařízení a technologie, které jsou využitelné k vývoji a výrobě zbraní hromadného ničení a jejich nosičů. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Bezpečnostní informační služba (BIS).

"Obecně je možné potvrdit setrvalý dlouhodobý zájem firem i jednotlivců z rizikových... zemí o česká strojírenská zařízení, který pramení i z historické spolupráce českých podniků v Íránu, KLDR a Sýrii," píše se ve zprávě.

Podle BIS mají íránské firmy na českém trhu zájem o navázání a rozvoj spolupráce s českými podniky a snaží se získávat konkrétní strojírenská zařízení. Při zpětném prověřování vývozů do Íránu z roku 2007 BIS zjistila vývoz pro společnost, která byla sankcionována pro zapojení do íránského jaderného programu.

Rizikovými oblastmi pro dodávky zbraní a vojenského materiálu byla loni podle BIS většina zemí Blízkého a Středního východu, subsaharské Afriky a některé země jihovýchodní Asie.

Některé státy, které podepsaly mezinárodní dohody o kontrole a nešíření zbraní hromadného ničení, nedodržují své závazky. Zájemcům proto nelze úplně znemožnit získat ničivé zbraně, a okruh států, které je vlastní nebo vyvíjejí, se stále zvětšuje. Daný stav komplikuje i skutečnost, že v mnoha případech jde o takzvané zboží dvojího užití, které jako produkt strojírenského, elektrotechnického, chemického, agrochemického, farmaceutického či potravinářského průmyslu slouží vedle vojenských účelů i k účelům civilním.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist