"Obecně je možné potvrdit setrvalý dlouhodobý zájem firem i jednotlivců z rizikových... zemí o česká strojírenská zařízení, který pramení i z historické spolupráce českých podniků v Íránu, KLDR a Sýrii," píše se ve zprávě.
Podle BIS mají íránské firmy na českém trhu zájem o navázání a rozvoj spolupráce s českými podniky a snaží se získávat konkrétní strojírenská zařízení. Při zpětném prověřování vývozů do Íránu z roku 2007 BIS zjistila vývoz pro společnost, která byla sankcionována pro zapojení do íránského jaderného programu.
Rizikovými oblastmi pro dodávky zbraní a vojenského materiálu byla loni podle BIS většina zemí Blízkého a Středního východu, subsaharské Afriky a některé země jihovýchodní Asie.
Některé státy, které podepsaly mezinárodní dohody o kontrole a nešíření zbraní hromadného ničení, nedodržují své závazky. Zájemcům proto nelze úplně znemožnit získat ničivé zbraně, a okruh států, které je vlastní nebo vyvíjejí, se stále zvětšuje. Daný stav komplikuje i skutečnost, že v mnoha případech jde o takzvané zboží dvojího užití, které jako produkt strojírenského, elektrotechnického, chemického, agrochemického, farmaceutického či potravinářského průmyslu slouží vedle vojenských účelů i k účelům civilním.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist