Volební strany dnes mají poslední šanci, pokud chtějí na kandidátní listiny pro předčasné sněmovní volby doplnit ještě nějaké adepty na poslance. Zároveň mohou v případě potřeby také naposledy změnit pořadí kandidátů. V nadcházejících dnech už budou mít podle zákona možnost kandidaturu některého či některé z přihlášených pouze zrušit.

Letos kandidátní listiny předložilo 22 uskupení - 21 politických stran a jedno politické hnutí. Ve všech 14 krajích letos postavilo kandidáty 16 stran. Na rozdíl od minulých voleb nyní podle dostupných informací nekandiduje žádná koalice, která by pro vstup do sněmovny potřebovala více hlasů než jednotlivá strana. Mnohé strany daly přednost společné kandidátce pod hlavičkou jedné, většinou nejúspěšnější z nich.

Platí to i pro zavedené parlamentní strany. KDU-ČSL, která z předminulých voleb měla zkušenosti se spojenectvím z US-DEU, se nyní spojila s Evropskou demokratickou stranou bývalé europoslankyně Jany Hybáškové. Tato strana v červnových evropských volbách získala téměř tři procenta hlasů, lidovci by s ní měli přes deset procent. Rovněž Strana zelených, která v evropských volbách propadla, vsadila na spojenectví se Stranou pro otevřenou společnost, dohodla se i s hnutím Zelení.

Nově vzniklá strana TOP 09, k jejímž lídrům patří zejména exministři - senátor Karel Schwarzenberg a poslanec Miroslav Kalousek, dohodla spojenectví s politickým hnutím Starostové a nezávislí, které v evropských volbách posbíralo přes dvě procenta hlasů. S tímto hnutím ještě do června spolupracovala strana Alternativa, nyní se ale připojila ke stranám Věci veřejné a SNK ED, které v evropských volbách daly dohromady přes čtyři procenta hlasů.

Mimo tento proces nezůstala ani ČSSD, neboť na svou pražskou kandidátku zařadila poslankyni a předsedkyni Demokratické strany zelených Olgu Zubovou, která na jaře levici pomohla svrhnout koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS). Občanské demokraty zase podpořila Strana soukromníků a US-DEU, která vznikla na konci 90. let odštěpením od ODS pod vedením Václava Klause. Jedinou stranou s parlamentním zastoupením bez veřejně deklarované podpory je tak podle dosavadních informací KSČM.

Pravděpodobně nejrozsáhlejší zastoupení členů jiných stran a hnutí - celkem 11 - má podle svého prohlášení na svých kandidátkách strana Suverenita další bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové. Strana vznikla z koalice Politiky 21 a Strany zdravého rozumu, která v evropských volbách dostala přes čtyři procenta hlasů. Uvádí, že mezi jejími kandidáty jsou členové Libertas.cz, Nezávislých demokratů, Doktorů (za uzdravení společnosti), Nespokojených občanů, hnutí Demokracie, Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků, strany 4 VIZE nebo národních socialistů, kteří ve třech krajích kandidují samostatně. Pražskou kandidátku Suverenity vede členka ODS, advokátka Jitka Hoplíčková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist