Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstane na svém místě do roku 2016. S tímto termínem, který navrhla v roce 2007 tehdejší ministryně kultury Helena Třeštíková, souhlasí Výbor pro světové dědictví UNESCO. Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička se totiž odvolával na neoficiální zápis z letošního jednání výboru, ve kterém stojí, že by točna měla být rozebrána do konce letošního roku.

Pracovní zápisy vznikají při výročních jednáních výboru, oficiální verzi však český stát dostane až v září. "Při zápisu z jednání výboru šlo o formální pochybení, na které bude ministerstvo reagovat," uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva Viktorie Plívová. Mohlo být například zaměněno datum v harmonogramu postupných prací, který dopis Třeštíkové zaslaný UNESCO zahrnuje.

Točna je dočasnou stavbou a Jihočeské divadlo jako její správce uzavírá nyní s Národním památkovým ústavem vždy roční smlouvu o jejím provozu. Ministerstvo kultury předpokládá, že tomu tak bude až do zmíněného roku. "Na termínu odstranění otáčivého hlediště ze zámecké zahrady hradu a zámku Český Krumlov se nic nemění. Stále platí Rozhodnutí Výboru světového dědictví UNESCO s termínem odstranění točny do roku 2016," uvedla mluvčí.


O dalším osudu otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku budou zástupci ministerstva kultury, představitelé měst a kraje, divadla a památkáři jednat 16. září. "Očekáváme na schůzce, kterou svolalo ministerstvo kultury, vysvětlení zatím oficiálně nepotvrzených a rozporuplných informací, i toho, s jakým mandátem vlády jeli zástupci ministerstva kultury na zasedání výboru UNESCO ve Španělsku," řekl starosta ČTK.

Podle exministra kultury Vítězslava Jandáka (ČSSD) "UNESCO nikde oficiálně nedeklarovalo, že s prodloužením doby trvání otáčivého hlediště dalších pět, šest, sedm let souhlasí". Jandák to sdělil v prohlášení novinářům.