Ve čtvrtek vyrazili pracovníci ekonomického odboru chomutovské radnice do ulic. Městští správci daně zahájili čtyři nové exekuce, v dalších pokračovali. "Zaměřili se na exekuce v ulicích města, především prostitutky, které mají vysoké dluhy za nezaplacené pokuty," řekla Řápková.

Exekutoři hledali dlužníky i v hernách a restauracích. Při poslední večerní exekuci byli podle vyjádření tiskového mluvčí Chomutova Tomáše Brandy najatí pracovníci radnice slovně napadeni. Incident bude řešit přestupková komise.

V jednom případě museli pracovníci povolat na pomoc i zámečníka, aby otevřel byt jednoho z dlužníků. "Tento druh exekuce přinesl své ovoce, dotyčný dlužník se dostavil druhý den, pohledávky ve výši několik desítek tisíc uhradil a odnesl si exekutorem zabavený majetek," uvedla Řápková v on-line rozhovoru pro iHNed.cz a zároveň dodala, že si je vědoma, že je podobný způsob pro dlužníka "zátěžová situace".

Dlužník zaplatí i náklady na exekuci

Kroky chomutovské radnice kritizoval veřejný ochránce práv. Otakar Motejl varoval před nepřiměřenou exekucí majetku. Jednomu z dlužníků údajně radnice zabavila počítač, televizi a audio soupravu kvůli dluhu 840 korun. Primátorka ale kontrovala, že tato zpráva vychází z informace, kterou médiím poskytl dlužník a nemusí být pravdivá. Město výši pohledávky zveřejňovat nesmí ze zákona.

Radnice nevyužívá služeb státních exekutorů, ale najala si vlastní "fyzicky zdatné" zaměstnance, kteří od úterý provádí exekuce v bytech i přímo na ulicích Chomutova. Pokud chce dlužník zabavený majetek "vykoupit" zpět, musí zaplatit nejen pohledávky vůči městu. "K dluhu je nutno připočítat správní poplatek, ale také další náklady související s exekucí, jako je např. odvoz majetku, dražba, služby zámečníka apod.," vysvětlila čtenářům serveru iHNed.cz Řápková.

Konáme dobrou věc

Primátorka odmítla nařčení, že situaci dlouhou dobu neřešila. Podle ní již při jejím nástupu do úřadu v roce 2002 dosahovaly dluhy města velice vysokých částek. Problém při vymáhání pří spočívá v liknavosti soudů. Již dříve uvedla, že v boji s nepřizpůsobivými selhal a selhává dál i stát.

"Všech těch pseudohumanistů, kteří se nezmohou na nic jiného než na ubohou kritiku mého postupu, mám dost," odpověděla Řápková na jeden z dotazů týkajících se kritiky práce ministra pro lidská práva Michaela Kocába. "Já i celý můj tým ale víme, že konáme dobrou věc a rozhodně nás řečmi neodradí," dodala primátorka Chomutova.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist