Komunisté nesouhlasí s návrhy ministra financí Eduarda Janoty, jak vyvést zemi z vysokých deficitů státního rozpočtu v důsledku globální hospodářské krize.
Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je třeba místo změn v sazbách jednotlivých daní prosadit úplnou reformu systému, včetně obnovení daňové progrese u fyzických osob a nahrazení daně z příjmu právnických osob daní z obratu.
Janota chce snížit schodek rozpočtu v příštím roce o více než 70 miliard Kč. Navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i se zvýšením spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun. Tvrdí, že pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun.
DPH: Chceme nulovou sazbu na základní potraviny
Dolejš ve čtvrtek vyloučil, že by KSČM podpořila zvyšování DPH, byť jen dočasně. Strana podle něj naopak chce snížit zvýhodněnou sazbu DPH z devíti na pět procent a prosadit v EU výjimku, aby mohla být zavedena třetí, nulová sazba DPH na základní potraviny.
Janota chce zachránit, co se dá. Podívejte se, jaké jsou jeho záchranné recepty - čtěte ZDE
Politikům se nelíbí Janotovy návrhy škrtů v rozpočtu. Odborníci je vítají - čtěte ZDE
ČSSD spouští kampaň, chce bojovat proti krizi i klientelismu - čtěte ZDE
Stejně tak KSČM podle Dolejše odmítá jakékoli škrty v rámci sociálních transferů. Za nešťastný označil Dolejš i Janotův návrh na zmrazení růstu penzí.
Místopředseda komunistů se ale postavil kriticky i k návrhu ČSSD na zvýšení daně z příjmu právnických osob. "Nemyslím, že by to zachránilo státní rozpočet," řekl. Podle něj je třeba zahájit diskusi o nahrazení této daně daní z obratu firem, která by mohla být progresivní. "Čím větší firma s větším obratem, tím by mohla být ta daň větší," uvedl.
Daňovou progresi prosazuje KSČM i u daní z příjmu fyzických osob. Podle Dolejše chce strana zavést pět daňových pásem, přičemž lidé s příjmem do 12.500 měsíčně by platili jen devět procent, naopak lidé s příjmy nad 83.500 měsíčně 40 procent.
Dolejš rovněž označil za nevhodný návrh bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který navrhoval, aby se o vládních legislativních návrzích pro změnu deficitu rozpočtu hlasovalo v jednom balíčku. Podle něj není takový způsob hlasování dostatečně transparentní.
Odboráři chtějí progresivní zdanění
Své stanovisko ve čtvrtek zveřejnila i Českomoravská komora odborových svazů (ČMKOS). Odboráři nesouhlasí se zvýšení nepřímých daní, zejména DPH, protože by to prý zdražilo spotřebu obyvatelstva. Jsou také proti zmrazení důchodů a zpřísnění podmínek pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti.
"Je nezbytné obnovit systém progresivního zdanění příjmů fyzických osob, stejně jako přistoupit ke zvýšení sazeb daní z příjmů právnických osob," stojí ve stanovisku, které dnes odboráři zaslali premiérovi Janu Fischerovi.
Podle odborářů je nyní nutné zastavit či zrušit všechna již schválená snížení daní a pojistného pro rok 2010. Toto opatření by podle propočtů ČMKOS ušetřilo veřejným rozpočtům zhruba 26 miliard korun. Odboráři také navrhují okamžité zrušení snížení sociálního pojistného u zaměstnavatelů a stanovení jeho aktuální maximální hranice. Úsporu tohoto balíku opatření pro veřejné finance odboráři odhadují na přibližně 30 miliard korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist