Daňová revoluce ministra financí Eduardy Janoty dostává konkrétní obrysy. Kvůli potížím státního rozpočtu navrhuje Janota zvýšit spotřební daň, kterou stát vybírá z každého prodaného litru benzinu a nafty, o korunu na litr.

„Navrhujeme zvýšit spotřební daně u benzínu i u nafty o korunu. Do rozpočtu by to přineslo pět miliard. Cigarety a alkohol zatím řešit nechceme. Cigarety a alkohol nehrají tak dominantní roli. U cigaret a alkoholu navíc hrozí riziko, že by se při nějakém razantnějším zvýšení začaly mnohem více než dnes pašovat," řekl Janota exkluzivně on-line serveru iHNed.cz.

Zda by prodejci benzinu zvedli ceny přesně o korunu, se nedá předem říct, protože daň je jen jednou z položek, kterou přitom počítají. Klíčová je například cena ropy na světových trzích.

Ropa nahoru a dolů 

V posledních měsících, kdy ropa zdražovala a zlevňovala velmi rychle, však pokaždé platilo, že při pohybu cen nahoru rostly ceny u pump takřka okamžitě, zatímco zlevnění se projevilo až s jistým zpožděním.

Ceny nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se nyní pohybují mezi 26 až 30 korunami. V posledním týdnu skokově vyrostly o korunu.

Ceny benzinu a nafty se nepřímo projevují i ve službách a nepřímo ovlivňují i ceny zboží v obchodech. Janota odhaduje, že by inflace kvůli jeho daňovým změnám mohla stoupnout zhruba o procento.

DPH: obě sazby 

Janota totiž připravil kromě návrhu na zvýšení spotřební daně i další úpravy. Z nich nejvýraznější je zvýšení obou sazeb DPH na 11 a 20 procent. Dále plánu navrhnout vládě (a pak v parlamentu) zvýšení daní z nemovitostí a z převodu nemovitostí.

ODS se zatím staví proti jakémukoliv zvyšování daní, sociální demokracie mluví o vyšších daních pro určité skupiny obyvatel, nikoliv tedy o postupu, který prosazuje Janota.

Ministr financí odůvodňuje plánované změny nutností zachránit rozpočet před krizí, do jaké se dostaly například Maďarsko či další státy. V příštím roce by bez daňový změn propadl rozpočet do schodku 230 miliard korun, s nimi bude schodek o desítky miliard nižší.

Například zvýšení daně u benzinu by přineslo podle Janotových propočtů pět miliard, zvýšení sazeb DPH dalších přibližně 20 miliard korun.

Jak vypadá Janotova daňová revoluce? Podrobný přehled všech návrhů přinášejí pondělní Hospodářské noviny

ctete-v-pondelnich-hn

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist