"Teď jsou peníze jen na nejnutnější věci. Jestli mi vláda nepřidá peníze, tak systém CzechPOINTů ohrožený být může. Není to na rozhodnutí ministra, ale vlády," řekl ve čtvrtek ministr vnitra Martin Pecina v rozhovoru pro Rádio Česko.

Disponuje podle svých slov rozpočtem, který je o tři miliardy nižší než loňský. Aby nemusel brát peníze z rozpočtu policie, chce škrtat v oblasti informačních technologií. Podle rádia se tak rozpočet na provoz informačních technologií ztenčil na 250 milionů korun.

"Těch 250 milionů je to, co nám vláda v prvním kole přisoudila, a my říkáme, že potřebujeme dalších 1,8 miliardy. Přirozeně bojuji o to, aby byl rozpočet ministerstva vnitra co největší," dodal Pecina.

Dotace na CzechPOINT ve výši 121 milionů 

Pilotní provoz systému CzechPOINT byl spuštěn předloni. Od 1. ledna 2008 funguje v plném provozu. Lidé na těchto pracovištích získají výpisy z rejstříku trestů, z katastru nemovitostí, z obchodního, živnostenského a insolvenčního rejstříku, ze systému kvalifikovaných dodavatelů a lze si tam vyřídit datové schránky. Od nového roku se na tomto místě dozví řidiči počty získaných trestných bodů.

V roce 2007 byla podle statistik ministerstva vnitra poskytnuta dotace na zřízení pracoviště CzechPOINT 1405 obcím ve výši 70 milionů korun - na obec 50.000. V roce 2008 bylo dotováno 983 obcí ve výši přes 51 milionů korun - na obec 52.000.

"Dotace je určena na pořízení pracoviště CzechPOINT," řekla ČTK už dříve Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Z příspěvku pracoviště může pořídit počítač nebo notebook, tiskárnu, scanner, stolek pod počítač, služby komunikací, elektronickou spisovou službu, propagační materiály a certifikát určený k ověření elektronického podpisu. Poplatky za výpisy pak míří do kasy jednotlivých pracovišť.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist