Místenky na mši papeže Benedikta XVI. v Brně si zatím objednalo 69.000 lidí. Bezmála polovina z nich pochází z brněnské diecéze. Představitelé Biskupství brněnského to ve čtvrtek oznámili novinářům. Dějištěm mše bude v září letištní plocha v Brně-Tuřanech. Pro brněnskou diecézi je to mimořádná událost. Benedikt XVI. je prvním papežem, který ji navštíví.

O druhou veřejnou bohoslužbu s papežem v pondělí 28. září ve Staré Boleslavi má v současné době zájem zhruba 35.000 poutníků. Vyplývá to z předběžných součtů objednávek místenek, které si lidé rezervovali prostřednictvím svých farností.
Hlava katolické církve navštíví Česko ve dnech 26. až 28. září.

Přijít lze i bez místenek. Ale do vzdálenějších sektorů

"Zájem o papežskou návštěvu je podle očekávání velký. Místenky do Staré Boleslavi si objednalo již více jak očekávaných 30.000 poutníků, nyní je počet zhruba 35.000," řekl ve čtvrtek ČTK Vít Zatloukal z České biskupské konference. Objednávky místenek přes farnosti jsou podle něj již oficiálně ukončeny.

To ale neznamená, že by si vstupenku, která je zdarma, nemohli lidé zajistit. "Po vytištění místenek budou k dispozici od 10. do 24. září na jednotlivých biskupstvích a v síti prodejen Karmelitánského nakladatelství," poznamenal Zatloukal.

Také podle Biskupství brněnského si mohou lidé ještě v září vyzvedávat vstupenky bez objednání v sídlech českých biskupství a na dalších místech. Na mši se ale dostanou i zcela bez místenky - jen musí počítat s tím, že se zařadí do některého ze zadních sektorů. Volné sektory pro ty, kteří se rozhodnou k účasti na poslední chvíli, budou podle Zatloukala připaveny i ve Straré Boleslavi.

Každý, kdo si předem zajistil na mši místenku, bude mít k dispozici brožuru - "průvodce poutníka". V něm najde mapu, základní informace i liturgické texty, uvedl Zatloukal.  

První papež na svatováclavských oslavách

Benedikt XVI. se při zářijové návštěvě Staré Boleslavi jako první papež pokloní památce sv. Václava a zúčastní se svatováclavských oslav. V pondělí 28. září ráno nejprve navštíví baziliku sv. Václava a poté za městem na Proboštské louce bude sloužit mši.

V římskokatolickém pojetí je Stará Boleslav jedním z nejstarších a nejvýznamnějších poutních míst v českých zemích. Navštívili ji i dva z Benediktových předchůdců, bylo to ale ještě před jejich zvolením papežem.

Velký zájem Slováků

Ze zahraničí mají podle Zatloukala velký zájem slovenští poutníci. "Zájem je také ale i z Polska, Německa a Rakouska," uvedl.

Zatloukal nechce v současné době hodnotit podle předběžného zájmu o mše celkový zájem věřících o setkání s Benediktem XVI. a srovnávat ho s jeho předchůdcem Janem Pavlem II. "Počty poutníků se mohou ještě změnit a vliv na hodnocení zájmu bude mít i sledovanost přímých televizních přenosů," dodal.