Předsedkyně Evropské demokratické strany (EDS) Jana Hybášková povede do předčasných voleb kandidátku KDU-ČSL v Královéhradeckém kraji. Z rozhodnutí lidoveckého celostátního výboru nahradí někdejšího místostarostu Jičína Jiřího Vitvara, který bude na kandidátce druhý, řekl novinářům předseda strany Cyril Svoboda. Ten prosazoval, aby Hybášková vedla středočeskou kandidátku.

Své postavení jedničky ve středních Čechách však uhájila Lenka Ptáčková Melicharová. Z napjaté atmosféry jednání dokonce po hlasování výboru odešla kvůli tomu, že byla nahrazena Hybáškovu a odstupuje spolu s více než deseti lidovci z kandidátky. Později ji členové zasedání pozvali zpět s tím, že se situace změnila.

Lidovci v Královéhradeckém kraji přitom již dříve Hybáškovou jako jedničku odmítli, nabídli jí druhé místo. Vzhledem k předpokládaným volebním výsledkům by z této pozice neměla velké šance. Předseda královéhradecké KDU-ČSL Jiří Veselý ještě dopoledne uvedl, že současný ředitel jičínské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vitvar je kvalitní kandidát a regionálně známá osobnost, má mu proto patřit na kandidátce prvenství. Svoboda večer jeho rozhodnutí přepustit místo Hybáškové ocenil.