Zájmy romské menšiny v Česku bude do budoucna hájit Asociace romských občanských iniciativ Evropy, která byla ustavena na víkendové mezinárodní romské konferenci v Mělníku. Do čela asociace byl zvolen předseda sdružení Dženo Ivan Veselý. Členy zastřešující organizace se zatím stalo 19 sdružení.
Veselý v sobotu ČTK a České televizi řekl, že členem asociace se může stát každé romské sdružení, které vydává výroční zprávy o své činnosti, má v pořádku finanční uzávěrku, nedluží státu na daních a je ve svém regionu poslední tři roky skutečně aktivní. "Protože my víme, že v České republice je kolem 500 organizací a to jsou organizace formální. Tady se sešly organizace, které mají historii, mají konkrétní výsledky práce v regionech a ve městech," dodal.
Ke členství se také váže povinnost platit vstupní a členské poplatky. Podle Veselého jsou podmínky nastaveny tak, aby si Romové zvykli na to, že za prosazování svých zájmů je potřeba platit. "V minulých 20 letech byli zvyklí jenom něco požadovat a nedávat protihodnotu. My měníme filozofii, měníme strategii," poznamenal.
Připustil, že právě kvůli těmto podmínkám má asociace zatím pouze 19 členů. Cílem však podle něj není kvantita, ale získání kvalitních osobností, místních autorit, které se úspěšně věnují integrační politice v praxi. Účast na ustavující konferenci v Mělníku potvrdilo 57 organizací, dorazilo jich však o 20 méně a podmínky členství splnilo jen 19.
Romští aktivisté dnes v Mělníku diskutovali mimo jiné o způsobech, jak zvýšit zapojení Romů do veřejného a politického života. Problém se podle nich týká zejména zaměstnanosti, bydlení a vzdělávání. Do nápravných opatření v těchto oblastech by podle Veselého mělo být v příštích letech investováno nejméně 1,75 miliardy korun, jinak bude problém narůstat a časem si bude žádat mnohem větší investice.
Moravská skupina organizací například navrhla vytvořit romskou hospodářskou radu, která by se zabývala nezaměstnaností v souvislostí s hospodářskou krizí. "Protože je krize, tak by se mělo okamžitě investovat do řešení romské nezaměstnanosti a do vzdělávání. Samozřejmě počítáme, že tento svůj návrh budeme v nějaké podobě prosazovat spolu s českou vládou v Bruselu, protože víme, že ten rozpočet je napjatý na jedné straně, ale na druhé straně také víme, že Brusel schválil deset zásad integrace Romů do společnosti a tyto zásady budou jakýmsi způsobem promítnuty do rozpočtu Evropské komise," dodal Veselý.
Velká část příslušníků romského etnika v Česku nepracuje a žije pouze ze sociálních dávek. Odhaduje se, že až 61 procent dospělých Romů absolvovalo zvláštní školu nebo nedokončilo poslední ročník základní školy a pouze 1,3 procenta úspěšně absolvovalo střední nebo vysokou školu. Za největší oříšek je většinou považováno řešení problémů spojených se vznikem a rozšiřováním romských ghett.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist