Nejvyšší soud odmítl dovolání Davida Berdycha a tří dalších členů takzvaného Berdychova gangu, odsouzených v roce 2007 za únos a smrt zlatníka a loupežná přepadení. ČTK to v pátek bez dalších podrobností potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. Dovolání směřovalo proti jednomu z hlavních rozsudků ve spletité kauze lupičského gangu. Kromě Berdycha soud odmítl také dovolání Jaromíra Prokopa, Michala Puchara a Ivana Kopty.

"Další podrobnosti a důvody rozhodnutí zatím nebude Nejvyšší soud sdělovat, protože rozhodnutí zatím nebylo doručeno účastníkům řízení," řekl Knötig.

Berdych dostal v této části procesu trest devět let a devět dní. Už dříve mu jiný soud vyměřil za vydírání a přechovávání padělaných peněz sedm let vězení. Prokop, další vůdčí postava gangu, si má odpykat 13,5 roku vězení, Puchar a Kopta 12,5 roku. Spolu s nimi podal dovolání ještě Martin Sýkora, jenž dostal osmiletý trest. Jeho dovolání NS nedávno zamítl v samostatném řízení.

Spolupráce gangu s policií 

V této části kauzy jde o loupeže z druhé poloviny 90. let, gang si tehdy údajně přišel trestnou činností na víc než 25 milionů korun. Hlavní aktéři se poznali v Discolandu Sylvie podnikatele Ivana Jonáka, kde pracovali vesměs jako ochranka. Kolem roku 2000 začal gang podle žalobců spolupracovat při páchání zločinů s policií.

Přehled hlavních kauz procesu kolem takzvaného Berdychova gangu
(text pokračuje pod boxem) 

Přehled hlavních částí rozsáhlé kauzy okolo takzvaného Berdychova gangu, jenž má podle obžalob i už pravomocných verdiktů na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Kauza je označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky a je závažná i kvůli propojení podsvětí s elitními detektivy:

První část kauzy týkající se trestné činnosti gangu z druhé poloviny 90. let, kdy ještě gang podle žalobců nebyl spolčen s policií:

V červnu 2007 u pražského vrchního soudu v této části kauzy padlo 11 definitivních trestů. Soud pravomocně rozhodl, že muži kolem Davida Berdycha a dalšího z obžalovaných, uprchlého Jaromíra Prokopa, půjdou za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a za loupežná přepadení dalších lidí na sedm až 13,5 roku do vězení. Proti verdiktu v únoru pět odsouzených včetně Berdycha podalo dovolání k Nejvyššímu soudu (NS). Dnes bylo oznámeno, že NS dovolání Berdycha a tří dalších členů takzvaného Berdychova gangu odmítl, dovolání pátého z nich odmítl již dříve.

Berdych v tomto řízení dostal více než devítiletý trest vězení, už dříve byl pravomocně odsouzen za vydírání a za přechovávání padělaných bankovek k sedmiletému trestu. Definitivní tresty 13 a 11 let vězení dostali v tomto případu i obžalovaní Radek Trumpeš a Jan Zelený, kteří spolu s Berdychem figurují i v další části kauzy. Zelený se letos v březnu ve vězení oběsil.

Druhá část kauzy, jež se týká spolupráce gangu s detektivy:

V této části kauzy figurují bývalí detektivové pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Josef Opava a Petr Koňařík. Podle obžaloby i pozdějšího závěru odvolacího soudu se podíleli na trestné činnosti gangu z let 1999 až 2001. Skupina podle žalobců přepadávala kamiony a vydírala bohaté podnikatele a využívala při tom policejní výstroj a výzbroj. Loni v lednu krajský soud uznal vinnými z účasti na loupežných přepadeních 19 lidí, v prosinci pak výši některých trestů upravil odvolací senát na konečných 3,5 až 14 let vězení. Opavovi a Koňaříkovi snížil nepodmíněné tresty vězení ze 14 na 13 a z 12 na deset let. Oba proti pravomocnému verdiktu podali dovolání.

Poslední část kauzy, v níž jde také o loupeže a rovněž o spolupráci gangu s bývalými policisty:

Obžaloba v této části procesu popisuje více než deset skutků z let 1999 až 2001. Jde především o loupežná přepadení, při některých obžalovaní fingovali dopravní kontroly v převlečení za policisty. Loni v srpnu se před středočeským krajským soudem začalo z těchto trestných činů zpovídat pět mužů, mezi nimi Berdych, Trumpeš a Zelený. Trojice byla v této kauze, v níž figurovali i elitní policisté, obžalována už dříve. Soud ale čekal na pravomocné rozsudky z první části kauzy (verdikty padly v červnu 2007). Zbylí dva obžalovaní, Tomáš Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Maroš Šulej, se dříve skrývali v Irsku. Loni je dublinský soud vydal do ČR. V říjnu 2008 středočeský krajský soud upustil od uložení souhrnného trestu; Berdychovi se tak trest už dále nemá zvyšovat. Letos v červnu pražský vrchní soud rozhodl, že Trumpeš, Půta a Šulej stráví 14, deset a šest let ve vězení. Rozhodnutí je pravomocné.

Dílčí kauzy související s hlavním procesem kolem Berdychova gangu:

Kromě hlavního procesu s takzvaným Berdychovým gangem, rozděleným na několik částí, běží nebo běželo ještě několik dalších trestních řízení. V srpnu 2007 například padl definitivní rozsudek nad členem gangu Richardem Bardonem, jemuž soud za účast na loupežích vyměřil sedm let vězení. Bardonovo dovolání proti verdiktu odmítl NS letos v červnu. Loni v listopadu soud osvobodil čtveřici mužů, které obžaloba vinila z podílu na loupežích spáchaných v letech 1997, 2000 a 2002 Berdychovým gangem. Pátému obviněnému, Miroslavu Smugalovi, který si už odpykával sedmiletý trest, soud uložil souhrnný trest 8,5 roku.

Jiné dílčí kauzy soudy ještě definitivně neuzavřely. V některých případech bylo stíhání pro neúčelnost zastaveno, protože obžalovaní už dříve dostali od jiných senátů přísné tresty za další zločiny.

Nejzávažnějším zločinem projednávaným v této části procesu byl případ z listopadu 1996, který skončil smrtí zlatníka, od nějž chtěli zločinci peníze. Gang muže přepadl v jeho garáži a spoutaného jej unesl. Obžalovaní tvrdili, že najednou v autě přestal dýchat a hýbat se.

Podle lékařů však zlatník utrpěl zlomeniny lebky, krční a hrudní páteře, hrudní kosti, žeber a trhlinu levé plíce. Podle některých informací pachatelé ve snaze vymoci z oběti peníze dali muži na hrudník prkno, na které najížděli autem.

Případ ale nekončí

Muži podali dovolání už počátkem loňského roku. Přes krajský a vrchní soud však spisy dorazily do Brna až letos na jaře. Tresty jsou již pravomocné. Odsouzení požadovali nové projednání věci u vrchního soudu.

U Nejvyššího soudu čeká na rozhodnutí ještě další velká skupina dovolání souvisejících s Berdychovým gangem. Podalo je devět lidí včetně bývalých elitních detektivů Josefa Opavy a Petra Koňaříka. Pražský vrchní soud bývalým policistům předloni v prosinci uložil kvůli spolčení s gangem 13 a deset let vězení. Dovolání podal rovněž podnikatel Luděk Žalud starší, přezdívaný Ministr, kterého soudy potrestaly nejpřísněji - dostal čtrnáctiletý trest vězení.

Ojedinělé propojení podsvětí s elitními detektivy

Rozplétání rozsáhlé činnosti gangu u obecných soudů nadále pokračuje. Letos v červnu si vyslechli mnohaleté tresty Radek Trumpeš, Tomáš Půta a Maroš Šulej. Další zločiny soudy prokázaly také Berdychovi, jehož souhrnný trest však již nelze zvyšovat.

Kauza takzvaného Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang byl ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na troufalá loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty.