Nejvyšší soud odmítl dovolání Davida Berdycha a tří dalších členů takzvaného Berdychova gangu, odsouzených v roce 2007 za únos a smrt zlatníka a loupežná přepadení. ČTK to v pátek bez dalších podrobností potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. Dovolání směřovalo proti jednomu z hlavních rozsudků ve spletité kauze lupičského gangu. Kromě Berdycha soud odmítl také dovolání Jaromíra Prokopa, Michala Puchara a Ivana Kopty.
"Další podrobnosti a důvody rozhodnutí zatím nebude Nejvyšší soud sdělovat, protože rozhodnutí zatím nebylo doručeno účastníkům řízení," řekl Knötig.
Členové Berdychova gangu dostali 14, deset a šest let vězení - čtěte ZDE
Členové Berdychova gangu údajně ovlivňovali vyšetřování - čtěte ZDE
Soud uzavřel kauzu Berdychova gangu. Hlavní aktér si odsedí devět let - čtěte ZDE
Berdych dostal v této části procesu trest devět let a devět dní. Už dříve mu jiný soud vyměřil za vydírání a přechovávání padělaných peněz sedm let vězení. Prokop, další vůdčí postava gangu, si má odpykat 13,5 roku vězení, Puchar a Kopta 12,5 roku. Spolu s nimi podal dovolání ještě Martin Sýkora, jenž dostal osmiletý trest. Jeho dovolání NS nedávno zamítl v samostatném řízení.
Spolupráce gangu s policií
V této části kauzy jde o loupeže z druhé poloviny 90. let, gang si tehdy údajně přišel trestnou činností na víc než 25 milionů korun. Hlavní aktéři se poznali v Discolandu Sylvie podnikatele Ivana Jonáka, kde pracovali vesměs jako ochranka. Kolem roku 2000 začal gang podle žalobců spolupracovat při páchání zločinů s policií.
Přehled hlavních částí rozsáhlé kauzy okolo takzvaného Berdychova gangu, jenž má podle obžalob i už pravomocných verdiktů na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Kauza je označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky a je závažná i kvůli propojení podsvětí s elitními detektivy:
První část kauzy týkající se trestné činnosti gangu z druhé poloviny 90. let, kdy ještě gang podle žalobců nebyl spolčen s policií:
V červnu 2007 u pražského vrchního soudu v této části kauzy padlo 11 definitivních trestů. Soud pravomocně rozhodl, že muži kolem Davida Berdycha a dalšího z obžalovaných, uprchlého Jaromíra Prokopa, půjdou za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a za loupežná přepadení dalších lidí na sedm až 13,5 roku do vězení. Proti verdiktu v únoru pět odsouzených včetně Berdycha podalo dovolání k Nejvyššímu soudu (NS). Dnes bylo oznámeno, že NS dovolání Berdycha a tří dalších členů takzvaného Berdychova gangu odmítl, dovolání pátého z nich odmítl již dříve.
Berdych v tomto řízení dostal více než devítiletý trest vězení, už dříve byl pravomocně odsouzen za vydírání a za přechovávání padělaných bankovek k sedmiletému trestu. Definitivní tresty 13 a 11 let vězení dostali v tomto případu i obžalovaní Radek Trumpeš a Jan Zelený, kteří spolu s Berdychem figurují i v další části kauzy. Zelený se letos v březnu ve vězení oběsil.
Druhá část kauzy, jež se týká spolupráce gangu s detektivy:
V této části kauzy figurují bývalí detektivové pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Josef Opava a Petr Koňařík. Podle obžaloby i pozdějšího závěru odvolacího soudu se podíleli na trestné činnosti gangu z let 1999 až 2001. Skupina podle žalobců přepadávala kamiony a vydírala bohaté podnikatele a využívala při tom policejní výstroj a výzbroj. Loni v lednu krajský soud uznal vinnými z účasti na loupežných přepadeních 19 lidí, v prosinci pak výši některých trestů upravil odvolací senát na konečných 3,5 až 14 let vězení. Opavovi a Koňaříkovi snížil nepodmíněné tresty vězení ze 14 na 13 a z 12 na deset let. Oba proti pravomocnému verdiktu podali dovolání.
Poslední část kauzy, v níž jde také o loupeže a rovněž o spolupráci gangu s bývalými policisty:
Obžaloba v této části procesu popisuje více než deset skutků z let 1999 až 2001. Jde především o loupežná přepadení, při některých obžalovaní fingovali dopravní kontroly v převlečení za policisty. Loni v srpnu se před středočeským krajským soudem začalo z těchto trestných činů zpovídat pět mužů, mezi nimi Berdych, Trumpeš a Zelený. Trojice byla v této kauze, v níž figurovali i elitní policisté, obžalována už dříve. Soud ale čekal na pravomocné rozsudky z první části kauzy (verdikty padly v červnu 2007). Zbylí dva obžalovaní, Tomáš Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Maroš Šulej, se dříve skrývali v Irsku. Loni je dublinský soud vydal do ČR. V říjnu 2008 středočeský krajský soud upustil od uložení souhrnného trestu; Berdychovi se tak trest už dále nemá zvyšovat. Letos v červnu pražský vrchní soud rozhodl, že Trumpeš, Půta a Šulej stráví 14, deset a šest let ve vězení. Rozhodnutí je pravomocné.
Dílčí kauzy související s hlavním procesem kolem Berdychova gangu:
Kromě hlavního procesu s takzvaným Berdychovým gangem, rozděleným na několik částí, běží nebo běželo ještě několik dalších trestních řízení. V srpnu 2007 například padl definitivní rozsudek nad členem gangu Richardem Bardonem, jemuž soud za účast na loupežích vyměřil sedm let vězení. Bardonovo dovolání proti verdiktu odmítl NS letos v červnu. Loni v listopadu soud osvobodil čtveřici mužů, které obžaloba vinila z podílu na loupežích spáchaných v letech 1997, 2000 a 2002 Berdychovým gangem. Pátému obviněnému, Miroslavu Smugalovi, který si už odpykával sedmiletý trest, soud uložil souhrnný trest 8,5 roku.
Jiné dílčí kauzy soudy ještě definitivně neuzavřely. V některých případech bylo stíhání pro neúčelnost zastaveno, protože obžalovaní už dříve dostali od jiných senátů přísné tresty za další zločiny.
Nejzávažnějším zločinem projednávaným v této části procesu byl případ z listopadu 1996, který skončil smrtí zlatníka, od nějž chtěli zločinci peníze. Gang muže přepadl v jeho garáži a spoutaného jej unesl. Obžalovaní tvrdili, že najednou v autě přestal dýchat a hýbat se.
Podle lékařů však zlatník utrpěl zlomeniny lebky, krční a hrudní páteře, hrudní kosti, žeber a trhlinu levé plíce. Podle některých informací pachatelé ve snaze vymoci z oběti peníze dali muži na hrudník prkno, na které najížděli autem.
Případ ale nekončí
Muži podali dovolání už počátkem loňského roku. Přes krajský a vrchní soud však spisy dorazily do Brna až letos na jaře. Tresty jsou již pravomocné. Odsouzení požadovali nové projednání věci u vrchního soudu.
U Nejvyššího soudu čeká na rozhodnutí ještě další velká skupina dovolání souvisejících s Berdychovým gangem. Podalo je devět lidí včetně bývalých elitních detektivů Josefa Opavy a Petra Koňaříka. Pražský vrchní soud bývalým policistům předloni v prosinci uložil kvůli spolčení s gangem 13 a deset let vězení. Dovolání podal rovněž podnikatel Luděk Žalud starší, přezdívaný Ministr, kterého soudy potrestaly nejpřísněji - dostal čtrnáctiletý trest vězení.
Ojedinělé propojení podsvětí s elitními detektivy
Rozplétání rozsáhlé činnosti gangu u obecných soudů nadále pokračuje. Letos v červnu si vyslechli mnohaleté tresty Radek Trumpeš, Tomáš Půta a Maroš Šulej. Další zločiny soudy prokázaly také Berdychovi, jehož souhrnný trest však již nelze zvyšovat.
Kauza takzvaného Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang byl ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na troufalá loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist