Ředitel SÚKL Martin Beneš si ale stojí za svým a ČTK řekl, že lékárny mohou i po verdiktu ÚOOÚ v aktivní komunikaci s centrálním úložištěm pokračovat, žádný zákon tím podle něj neporušují. Úřad sledoval dodržování zákona o osobních údajích, nikoli činnost centrálního úložiště, vysvětlil. "Kontrolován byl ústav, nikoli lékárny. Dopady nařízení se vztahují jen přímo na SÚKL," dodal.
Stát nezákonně sleduje, jaké léky pacienti užívají a kdo je předepsal - čtěte ZDE
Nová služba pro pacienty: Mohou si prohlédnout svůj elektronický lékový záznam - čtěte ZDE
Ústav pro kontrolu léčiv: Lidé vítají, že nemusejí s běžnou chřipkou pro recept - čtěte ZDE
Mezi lékárnami se postoje liší
ČLeK vyzvala už ve středu lékárníky, aby citlivá data do centrálního úložiště neposílali. A pokud k úložišti nejsou připojeni, aby se nepřipojovali. Léky s pseudoefedrinem mají tím pádem vydávat jen na recept. Zatím je připojeno 1450 z 2600 lékáren a výdejen. Členy komory je povinně téměř 8000 lékárníků.
Grémium majitelů lékáren, které má přes 300 členů, naopak vyzvalo lékárny, ať se k úložišti připojují a informace o pacientech tam posílají.
Beneš připomněl, že rozhodnutí ÚOOÚ není pravomocné, ústav ani lékárny se jím tedy nemusejí zatím řídit. SÚKL může do 30. srpna vznést proti rozhodnutí námitky.
Podle komory byly všechny údaje dosud poskytnuté o pacientech do centrálního úložiště shromážděny v rozporu se zákonem. SÚKL totiž neměl souhlas konkrétních pacientů, aby s jejich daty zacházel. Centrální úložiště má podle ČLek sloužit výlučně k zasílání elektronických receptů, ty však zatím lékaři nepíší, tudíž je lékárníci zatím nepřijímají.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist